Wiadomości

Włochy zablokowały ChatGPT. Inne kraje rozważają podobny krok

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

RODO ma bowiem zasięg eksterytorialny, musi go przestrzegać każda osoba i firma…

Na ten moment mieszkańcy Włoch nie mogą korzystać z popularnego w ostatnim czasie ChatGPT. Powodem są wątpliwości włoskich władz, co do sposobu przetwarzania przez chat danych osobowych. Inne kraje mają zamiar pójść tą samą drogą, co Włosi.

Decyzję we Włoszech w sprawie blokady ChatGPT podjął Urząd Ochrony Danych. W jego ocenie pojawiły się niejasności w sprawie przetwarzania danych osobowych użytkowników. Teraz śladami Włochów mają pójść m.in. Niemcy, Francuzi, Irlandczycy i Kanadyjczycy. Nie brak opinii ekspertów, że decyzja Włoch jest dowodem na to, że Al musi działać zgodnie z europejskim prawem.

Na ten temat wypowiedział się Filip Konopczyński z Fundacji Panoptykon w rozmowie z money.pl. “Włoski urząd dał sygnał, że obszar wprowadzanych na rynek systemów (i modeli) AI jak najbardziej podlega europejskim regulacjom dotyczącym prywatności. RODO ma bowiem zasięg eksterytorialny, musi go przestrzegać każda osoba i firma, która przetwarza dane ludzi mieszkających na terenie UE lub oferuje im produkt, niezależnie od tego, gdzie ma siedzibę lub gdzie przetwarzane są dane użytkowników” – zauważa Filip Konopczyński cytowany przez portal Money.pl.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!