Europa Wiadomości

Włochy: Prezydent Sergio Mattarella został wybrany na drugą kadencję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl prezydent Włoch Sergio Mattarella został wybrany w sobotę przez parlament i delegatów z regionów na drugą kadencję. Tak w ósmym głosowaniu zakończył się impas polityczny między centrolewicą i centroprawicą, które wcześniej nie były w stanie zawrzeć porozumienia w sprawie poparcia dla żadnego kandydata.

Z przekazanych przez Izbę Deputowanych informacji wynika, że prezydent otrzymał już wystarczającą do reelekcji liczbę głosów. W poprzednich siedmiu głosowaniach nie zdołano wybrać kandydata. Mediacji na rzecz zakończenia impasu podjął się premier Mario Draghi, który przekonywał, że pozostanie na stanowisku Mattarelli zagwarantuje „dobro i stabilność państwa”.

Wybór Mattarelli na pewno zagwarantuje stabilność w kwestii utrzymywania reżimu sanitarnego. Będąc orędownikiem drastycznych obostrzeń dla niezaszczepionych, prezydent wezwał do bardziej zdecydowanej walki z COVID-19 również w ramach innych krajów Unii Europejskiej. Wyraził nadzieję, że Wspólnota „zda sobie sprawę z zagrożenia jakim pandemia jest dla Europy, zanim będzie za późno”.

Kraje południowej Europy, w tym m.in. Włochy i Hiszpania domagają się emisji nowego rodzaju obligacji gwarantowanych przez UE, na co nie chcą się zgodzić jednak przywódcy innych państw strefy euro. Prezydent Sergio Mattarella powiedział, że „solidarność i jedność Unii Europejskiej leży w interesie wszystkich”.

Co wy na to?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!