Europa Polska Wiadomości

Władze Ukrainy wydały pozwolenia na ekshumacje Polaków na swoim terytorium

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal dzienniknarodowy.pl szef ukraińskiego MSZ Wadym Prystajko poinformował w Radiu Swoboda, że Kijów wydał pozwolenia na przeprowadzenie ekshumacji Polaków na terytorium Ukrainy. Ta sprawa była jednym z najważniejszych tematów rozmów prezydentów Polski i Ukrainy 31 sierpnia bieżącego roku.

–Poprosiłem pana prezydenta, aby to moratorium [ws. ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie], które zostało wprowadzone przez poprzednie władze Ukrainy zostało zniesione. Pan prezydent mi oznajmił, że w tej chwili nowy rząd jest na etapie formowania się i obiecał mi, że ta kwestia zostanie zrealizowana – mówił wówczas Andrzej Duda.

– Podjęto już pierwsze działania w tym kierunku. Są pierwsze pozwolenia na te prace. Oczekujemy, że odblokuje to trochę całą tę sytuację – mówił Prystajko odnosząc się do rozmowy prezydentów.

– W trakcie tej wizyty udało się rozwiązać cały szereg problemów, które między nami istnieją i zrozumieć, czy możemy iść dalej, zwłaszcza w sprawach pamięci (historycznej). Nasze stanowisko jest zasadnicze. My również przypominamy o istnieniu naszych pytań wobec pamięci historycznej (ukraińskich upamiętnień) na terytorium Polski. I jesteśmy gotowi do postępów, ale wymagamy odpowiedniego stosunku do siebie i oczekujemy wyjścia nam naprzeciw – dodał szef ukraińskiej dyplomacji.

Czy myślicie, że to pomoże w odbudowaniu relacji polsko-ukraińskich?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!