Wiadomości

Władze Kijowa rozważają ewakuację wszystkich mieszkańców miasta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze ukraińskiej stolicy zastanawiają się nad możliwością ewakuacji wszystkich mieszkańców Kijowa – poinformował „The New York Times”. Miasto może pozostać bez prądu, ogrzewania, wody i łączności. – Biorę pod uwagę wszelkie możliwe scenariusze – powiedział w sobotę mer stolicy Witalij Kliczko, cytowany przez portal ZN.UA.

„The New York Times” przypomina, że sieć elektryczna na Ukrainie została poważnie uszkodzona przez Rosjan. Aby zapobiec całkowitej awarii sieci, ograniczane są dostawy energii w kilku regionach. W tej sytuacji władze 3-milionowego Kijowa zastanawiają się nad ewakuacją miasta – twierdzi „NYT”.

– Robimy wszystko, by do odłączenia elektryczności nie doszło. Ale bądźmy szczerzy – wróg robi wszystko, by miasto pozostało bez ogrzewania, elektryczności i zaopatrzenia w wodę, byśmy wszyscy zginęli – oświadczył Kliczko.

Mer, cytowany przez portal ZN.UA, przekonywał, że stolica zgromadziła zapasy żywności, wody i paliw, a także zapewniła generatory prądu. Zapowiedział uruchomienie punktów grzewczych i pijalni. – Jesteśmy gotowi do różnych scenariuszy. W żadnym wypadku nie będziemy opuszczać rąk ani też ich podnosić – oznajmił Kliczko.

– Od tego, na ile będziemy przygotowani na różne sytuacje, zależy przyszłość kraju i każdego z nas. Nie wykluczamy różnych scenariuszy i bierzemy je pod uwagę po to, by wytrwać i się przygotować – powiedział mer.

Od połowy października Rosja przeprowadza ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w rosyjskich atakach uszkodzono ok. 40 proc. obiektów energetycznych w całym kraju.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!