Polska Wiadomości

Władze Nowego Sącza odmówiły projekcji filmu promującego środowiska LGBT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fundacja zajmująca się promowaniem postulatów środowisk LGBT chce wystąpić przeciwko władzom Nowego Sącza. Tamtejszy samorząd nie zgodził się na projekcję w należącej do gminy Małej Galerii filmu podważającego prawny status małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety.

Film dokumentalny „Artykuł osiemnasty” jest elementem kampanii zmierzającej do wyeliminowania z polskiej ustawy zasadniczej zapisu mówiącego: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej”. W materiale wypowiadają się między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, dr Adam Bodnar, prof. Jacek Kochanowski, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek, Jacek Dehnel, Agnieszka Holland, Renata Kim, Bartosz Żurawiecki, Piotr Pacewicz, Uschi Pawlik, Aleksandra Muzińska, Yga Kostrzewa.

Dla potrzeb filmu powstała też słynna wypowiedź Krzysztofa Charamsy, suspendowanego księdza, byłego wysokiego urzędnika Międzynarodowej Komisji Teologicznej, podległej bezpośrednio Kongregacji Nauki Wiary. Jesienią 2015 roku Charamsa ogłosił, że praktykuje homoseksualizm i został pozbawiony kościelnych stanowisk oraz możliwości sprawowania czynności kapłańskich.

Jedna z organizacji zajmujących się krzewieniem w „nieoświeconym polskim społeczeństwie” tak zwanych idei równościowych, wynajęła na pokaz filmu salę w Małej Galerii. Projekcja miała odbyć się w piątek, jednak miasto wycofało zgodę.

– Jeżeli ktoś ma ochotę na organizacje takich spotkań, może je robić w innych miejscach. Miasto Nowy Sącz, właśnie przyjęło oficjalnie patronat świętej Małgorzaty, nie wyobrażam sobie, aby w miejskich instytucjach odbywały się tego typu eventy. Prezydent jednoznacznie nie wyraził zgody na organizacje tego spotkania – skomentował dla portalu sadeczanin.info Tomasz Michałowski, wicedyrektor  miejskiego Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej.

„Szkoda, że Nowy Sącz ma miejsce na tęczę tylko w logo. Podjęliśmy już pierwsze kroki w sprawie nieuzasadnionej odmowy wykonania usługi przez miasto. Jesteśmy w kontakcie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich (…) – napisali aktywiści LGBT na profilu Fundacja Równość. Można zatem spodziewać się, że wystąpią przeciwko miastu na drogę sądową.

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!