Wiadomości

Władze Katalonii nie rozpiszą przedterminowych wyborów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Carles Puigdemont zdecydował, iż nie rozpisze przedterminowych wyborów w Katalonii, gdyż nie uzyskał wystarczających gwarancji od władz hiszpańskich, że nie wprowadzą w autonomii bezpośrednich rządów.

– Byłem gotów do rozpisania wyborów, gdyby były takie gwarancje. Gwarancji, które by uzasadniały ogłoszenie dziś wyborów, brak – oświadczył kataloński przywódca. 

Podkreślił, że zastosowanie przez władze w Madrycie artykułu 155. jest nielegalne i obraźliwie.

W celu zapobieżenia secesji regionu hiszpański Sąd Najwyższy odrzucił w czwartek prośbę regionalnego rządu katańskiego o wstrzymanie się z zastosowaniem środków proponowanych przez hiszpański rząd, które obejmują m.in zawieszenie katalońskiej autonomii.

Kataloński rząd regionalny złożył w czwartek w Sądzie Najwyższym dwa odwołania, w których wnosi o anulowanie uchwały hiszpańskiej Rady Ministrów z ubiegłej soboty. Rząd centralny zaproponował w niej zastosowanie artykułu 155 konstytucji, co oznaczałoby zawieszenie katalońskiej autonomii.

Rząd premiera Mariano Rajoya wnioskował o usunięcie ze stanowiska regionalnego premiera Carlesa Puigdemonta, przedstawiciela proniepodległościowej centroprawicy katalońskiej, rozwiązanie jego rządu, ograniczenie uprawnień katalońskiego parlamentu i zwołanie wyborów regionalnych najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy. Propozycje te przekazano do Senatu, gdzie zostaną prawdopodobnie zatwierdzone w piątek, ponieważ rządząca Partia Ludowa dysponuje w Izbie Wyższej absolutną większością.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!