Islam Świat Wiadomości

Władze Chin dają muzułmanom 5 lat na zasymilowanie się

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal dzienniknarodowy.pl Chiny przyjęły nowe prawo, które ma na celu “zsinizowanie” (schińszczenie – przyp. red.) islamu w ciągu najbliższych pięciu lat.

Pisała o tym przed paroma dniami “The Global Times” – codzienna chińska gazeta wydawana w formie tabloidu pod patronatem gazety “People’s Daily”, koncentrująca się na kwestiach międzynarodowych z punktu widzenia chińskiego rządu. Podała ona, że po spotkaniu z przedstawicielami ośmiu stowarzyszeń islamskich, urzędnicy państwowi “zgodzili się poprowadzić islam tak, by był zgodny z socjalizmem i wprowadził środki mające na celu sinizację religii”. Gazeta nie podała dalszych szczegółów ani nazw stowarzyszeń, które zgodziły się na dekret.

Chiny rozpoczęły agresywną kampanię sinizacji w ostatnich latach dzięki ugrupowaniom wyznaniowym, które były w dużej mierze tolerowane w przeszłości. Praktykowanie islamu zostało zakazane w niektórych częściach Chin, a osoby złapane na modlitwie, poszczeniu, noszeniu brody lub hidżabu były niejednokrotnie aresztowane.

Według ONZ szacuje się, że ponad milion ujgurskich muzułmanów przebywa w obozach dla internowanych, gdzie są zmuszani do potępienia swojej religii i składania przysięgi wierności wobec rządzącej partii komunistycznej. Grupy obrońców praw człowieka oskarżyły Chiny o udział w kampanii czystek etnicznych. W sierpniu ub.r. redaktor “Washington Post” stwierdził, że świat “nie może ignorować” kampanii przeciwko muzułmanom.

Islamskie półksiężyce i kopuły zostały usunięte z meczetów, a według agencji prasowej Associated Press zakazano prowadzenia szkół religijnych i arabskich, a dzieciom zabroniono uczestnictwa w muzułmańskich zajęciach.

Chiny odrzuciły krytykę, mówiąc, że chronią religię i kulturę swoich mniejszości. Jednak w samym tylko minionym tygodniu władze chińskiej prowincji Junnan, które graniczą z Mynamarem, zamknęły trzy meczety ustanowione przez zmarginalizowaną etniczną mniejszość muzułmańską Hui, donosi “South China Morning Post”. Grupa ta ze względu na język oraz cechy kulturowe jest podobna do Chińczyków Han, wyróżnik stanowi jedynie religia – zdecydowana większość wyznaje islam, co pociąga za sobą inne różnice.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!