Felietony

Władze Berlina w sposób świadomy oddawały dzieci w opiekę pedofilom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Władze Berlina Zachodniego rutynowo oddawały bezdomne dzieci pod opiekę mężczyzn o skłonnościach pedofilskich, zakładając, że będą idealnymi przybranymi rodzicami. Dochodzenie wykazało, że praktyka ta trwała trzydzieści lat. O sprawie pisze Deutsche Welle.

Począwszy od lat 70. profesor psychologii Helmut Kentler przeprowadzał swój „eksperyment”. Bezdomne dzieci w Berlinie Zachodnim celowo oddawano w opiekę pedofilom. Mężczyźni ci mieli być szczególnie kochającymi przybranymi rodzicami – argumentował Kentler.

Badanie przeprowadzone przez uniwersytet w Hildesheim wykazało, że władze w Berlinie akceptowały tę praktykę przez prawie 30 lat. Pedofilscy przybrani ojcowie otrzymywali nawet regularne świadczenia pielęgnacyjne.

Helmut Kentler (1928-2008) zajmował wiodącą pozycję w berlińskim centrum badań edukacyjnych. Był przekonany, że kontakt seksualny między dorosłymi a dziećmi był nieszkodliwy. Berlińskie urzędy ds. opieki nad dziećmi i rządzący Senat przymykały oczy, a nawet aprobowały te praktyki.

Kilka lat temu dwie ofiary zgłosiły się i opowiedziały swoją historię. Od tego czasu badacze z Uniwersytetu Hildesheim przeszukiwali akta i przeprowadzali wywiady.

Znaleźli „sieć powiązań między instytucjami edukacyjnymi”, które współtworzyły m.in. państwowe biuro pomocy młodzieży i berliński senat, w którym pedofilia była „akceptowana, wspierana, chroniona”.

Sam Kentler był w stałym kontakcie z dziećmi i ich przybranymi ojcami. Nigdy nie został postawiony w stan oskarżenia: zanim jego ofiary się zgłosiły, upłynął termin przedawnienia jego działań. Do tej pory uniemożliwiało to ofiarom uzyskanie jakiegokolwiek odszkodowania.

Naukowcy odkryli, że kilku przybranych ojców było znanymi naukowcami. Mowa jest o sieci obejmującej wysokiej rangi członków Instytutu Maxa Plancka, Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego oraz znanej Szkoły Odenwald w Hesji w Niemczech Zachodnich, która kilka lat temu znalazł się w centrum wielkiego skandalu pedofilskiego. Została ona wtedy zamknięta.

Senator Berlina ds. młodzieży i dzieci Sandra Scheeres nazwała odkrycia „szokującymi i przerażającymi”. Pierwsze informacje dotyczące „eksperymentu Kentlera” ujrzały światło dzienne w 2016 r. za sprawą badaczy z Uniwersytetu w Getyndze. Naukowcy stwierdzili jednak, że senat berliński nie był zainteresowany odkryciem prawdy. Teraz władze Berlina obiecały zająć się tą sprawą.

/dw.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!