Wiadomości

Władze Barcelony ukarały właściciela za odmowę wynajęcia mieszkania imigrantowi z Maroka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lewicowe władze Barcelony ukarały grzywną w wysokości 45 tys. euro właściciela mieszkania i agencję nieruchomości za odmowę wynajęcia mieszkania Marokańczykowi. To druga sankcja za „rasizm na rynku nieruchomości” w Katalonii.

„Rasizm polega nie tylko na tym, że atakują cię na ulicy, ale także na tym, że nie chcą wynająć ci mieszkania, ponieważ jesteś Marokańczykiem” – powiedział Redouane Mehdi, młody inżynier, który przybył do Barcelony 3 lata temu.

„Nie mogłem nawet umówić się na pierwszą wizytę w agencji nieruchomości, musiałem poprosić o pomoc mojego białego przyjaciela” – dodał, cytowany w piątek przez portal elDiario.es. „Za jego pośrednictwem agencja wszczęła procedurę wynajmu, ale potem znowu pojawił się rasizm” – stwierdził.

Kiedy Mehdi udowodnił wypłacalność finansową i wykazał swoje ostatnie wynagrodzenia, wydawało się, że wszystko jest gotowe do podpisania umowy wynajmu. Jednak mijały tygodnie, a agencja nieruchomości nie odzywała się. Po miesiącu otrzymał odpowiedź, że mieszkanie zostało wynajęte komu innemu.

Jednak Mehdi z pomocą przyjaciela był w stanie udowodnić, że w rzeczywistości mieszkanie nadal stało puste i było dostępne na rynku wynajmu. „Byłem przekonany, że to dyskryminacja” – powiedział. Otrzymał wsparcie barcelońskiego urzędu ds. walki z dyskryminacją oraz wydziału ds. dyscyplinowania i przeciwdziałania zastraszaniu w miejskim instytucie mieszkaniowym.

„Mam nadzieję, że moja sprawa posłuży za przykład, że społeczność marokańska ma narzędzia do zwalczania codziennego rasizmu” – podkreślił Mehdi.

Według radnego Barcelony, Marca Serry, „nałożona kara grzywny nie ma na celu zebrania pieniędzy dla urzędu, ale stanowi ostrzeżenie dla wszystkich operatorów nieruchomości, aby unikali dyskryminowania w dostępie do mieszkań”.

Sankcję nałożono na podstawie katalońskiej umowy mieszkaniowej z 2007 r., która zakazuje bezpośredniej dyskryminacji w dostępie do mieszkań ze względu na pochodzenie . Podczas rozpatrywania sprawy Mehdiego właściciele mieszkania oraz agencja nieruchomości zaprzeczyły, jakoby ich zachowanie było dyskryminujące, ale miejski instytut mieszkaniowy odrzucił to zapewnienie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!