Wiadomości

Winnicki: Idziemy ku modelowi, gdzie ideałem chrześcijanina jest “poczciwa pierdoła”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Robert Winnicki z Konfederacji ocenił, że Kościół w Polsce postępuje drogą laicyzacji, podobną to tej, którą przebył na zachodzie Europy.

Zdaniem posła, który wziął udział w debacie z Antonim Macierewiczem z Prawa i Sprawiedliwości, kryzys w Kościele w Polsce jest w bardzo wielu punktach podobny do tego, jakiego doświadczyli wierni i hierarchowie w Europie Zachodniej.

– Kościół w Europie Zachodniej się samozlikwidował – stwierdził Winnicki. Polityk wskazał także, że powodem słabości Kościoła nie są jedynie ataki z zewnątrz.

– To nie jest tylko kwestia ataku sił lewicowych czy liberalnych. Kościół na Zachodzie jest przesiąknięty tymi ideami lewicowymi i na tym polega od półwiecza problem, problem z interpretacją II Soboru Watykańskiego, o czym bardzo dużo mówił papież Benedykt XVI. Kościół podlega samolikwidacji poprzez hasło “aggiornamento” – dostosowania wszystkiego do współczesnej kultury, która niestety też ma się nie najlepiej – stwierdził poseł.

– To co zarzucam Kościołowi w Polsce, to to, że (…) nie widzę zbyt wielkiej refleksji w Kościele w Polsce. Mam wrażenie, że Kościół polski powtarza, z wyjątkami, tę samą drogę – ocenił polityk.

– To, że za parę lat będziemy mieli taką sytuację, jak we Włoszech, gdzie praktykujących katolików będzie ok. 20 proc., to jest jasne. Wszystkie statystyki tak pokazują. Pytanie, jaka to będzie mniejszość: czy silna, czy prawowierna i ortodoksyjna czy będzie to mniejszość, której ideałem katolika jest “poczciwa pierdoła” – stwierdził Winnicki.

– Idziemy ku modelowi, że ideałem chrześcijanina jest “poczciwa pierdoła”, a nie człowiek realnie reprezentujący wewnętrzną siłę i zewnętrznie upominający się o wartości – dodał.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!