Wiadomości

Wielotysięczny protest w Berlinie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tysiące osób protestowały w Berlinie przeciwko wyrokowi niemieckiego TK ws. ustawy zamrażającej czynsze wynajmowanych mieszkań. Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że wprowadzona w zeszłym roku w Berlinie ustawa zamrażająca czynsze wynajmowanych mieszkań na pięć lat i wprowadzająca ich maksymalną wysokość jest niezgodna z konstytucją.

Według sędziów TK, wprowadzając tzw. Mietendeckel, czyli maksymalną wysokość czynszów, rząd kraju związkowego Berlina przekroczył swoje kompetencje. Ponieważ już w 2015 roku na szczeblu federalnym wprowadzono ustawę o tzw. hamulcu czynszowym, to kolejne ustawy w tej sferze leżą wyłącznie w gestii władz federalnych – uznał Trybunał.

Zdaniem komentatorów, wyrok ten jest porażka rządu kraju związkowego Berlina, tworzonego przez socjaldemokratów, Lewicę i Zielonych. Konsekwencje orzeczenia odczują zapewne setki tysięcy mieszkańców stolicy Niemiec, ponieważ około 85 proc. berlińczyków to najemcy – informuje Deutsche Welle.

W czwartek wieczorem w Berlinie demonstrowało kilka tysięcy osób. Protestujący wzywali do zamrożenia czynszów w całym kraju i krytykowali decyzję TK. Zażądali też od polityków zahamowania tego, co określili jako “czynszowe szaleństwo”.

Demonstranci najpierw zebrali się na Hermannplatz w berlińskiej dzielnicy Neukoelln, a następnie pomaszerowali do Kottbusser Tor w Kreuzbergu w proteście, do którego wezwało Berlińskie Stowarzyszenie Najemców.

Chociaż organizatorzy zakończyli demonstrację późnym wieczorem, około 400 osób odmówiło rozejścia się, a wobec funkcjonariuszy popełniono pojedyncze przestępstwa, które doprowadziły do podjęcia działań przez policję – przekazał jej rzecznik, którego cytuje agencja dpa. Doszło do starć z policją, w stronę których poleciały kamienie.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!