Wiadomości

Wielotysięczna Parada Polskości w Wilnie /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielotysięczna Parada Polskości w sobotę, 6 maja, przeszła główną ulicą Wilna – aleją Giedymina i dalej ulicami – Uniwersytecką i św. Jana, mijając m.in. Pałac Prezydencki i Pałac Paców, w którym mieści się Ambasada RP w Winie, przeszła dalej Zamkową, Wielką aż do kaplicy Ostrobramskiej.

W ten sposób uczczono Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznicę Konstytucji 3 maja. Uroczystość w barwach biało-czerwonych, polskich strojach ludowych, z polską muzyką i pieśnią zwieńczyła msza święta przed Obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Po zakończeniu nabożeństwa na placu Ratuszowym wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

„Parada jest wyrazem dumy z bycia Polakiem na Litwie oraz demonstracją naszej jedności, przypomnieniem współobywatelom Litwinom o wielotysięcznej obecności Polaków w naszym kraju” – powiedział w rozmowie Edward Trusewicz, wiceprzewodniczący Związku Polaków na Litwie (ZPL), organizatora pochodu. W biało-czerwonym pochodzie udział wzięli przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całego kraju i licznych polskich organizacji społecznych, polskie szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne i osoby niezrzeszone.

W czołówce pochodu szli liderzy polskiej społeczności na Litwie, posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), radni tej partii, a także ambasador Polski w Wilnie Konstanty Radziwiłł, kierownik wydziału konsularnego Ambasady RP, konsul Irmina Szmalec, senatorowie Halina Biada i Ryszard Majer, posłowie Janusz Kowalski i Jarosław Krajewski, a także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

„To bardzo ważna manifestacja, która świadczy o przywiązaniu do tradycji polskości tych ziem – powiedział dziennikarzom senator Majer. – W tak ważnym dniu my, przedstawiciele Senatu, chcemy pokazać, że jesteśmy z Polakami, że wspieramy ich, by żyło im się na wysokim poziomie i w dobrej jakości, żeby zawsze pamiętali o swojej tożsamości”. Senator wskazał, że „niesamowite jest widzieć tyle biało-czerwonych flag poza granicami Polski, tylu młodych ludzi, którzy są najlepszymi ambasadorami polskości”. Sobotnia Parada Polskości w Wilnie odbyła się po raz 18. Jest organizowana od 2004 roku co kilka lat. „Teraz tę piękną manifestację chcemy organizować każdego roku” – powiedział Trusewicz.

Źródło i więcej zdjęć:

http://www.wilnoteka.lt/tresc/wielotysieczna-parada-polskosci-w-wilnie?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!