Wiara

Wielki Czwartek – ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś Wielki Czwartek, dzień, w którym wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii oraz kapłaństwa.

Przed południem w katedrach sprawowane będą Msze Krzyżma Świętego. Księża biskupi poświęcą oleje używane w posłudze sakramentów. Kapłani podczas Eucharystii odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem we wszystkich kościołach sprawowana będzie Msza św. Wieczerzy Pańskiej, która inauguruje Triduum Paschalne.

Podczas Eucharystii odbywa się obrzęd obmycia nóg. Ten gest przypomina nam o znaczeniu pokory w dążeniu do dobra – zaznaczył o. Jan Szewek, franciszkanin.

– Wszyscy wiemy doskonale, że wszelkie zło na świecie zaczęło się od pychy – od tego, że zły powiedział: „Nie będę służył”. Tu, przez akt obmycia nóg, Chrystus pokazuje, że poprzez pokorę, poprzez służbę osiąga się dobro. Chrystus przychodząc na świat, stając się człowiekiem, uniżył się, bo będąc Bogiem stał się jednocześnie człowiekiem i pokazał, że On, jako Bóg, też służył. Tym bardziej my, jako ludzie, powinniśmy sobie nawzajem służyć – mówił o. Jan Szewek.

W TV Trwam od godz. 9:30 będzie transmitowana Msza św. Krzyżma Świętego z Watykanu. Radio Maryja o godz. 10.00 przeprowadzi transmisję Eucharystii z Katedry pw. Świętych Janów w Toruniu.

Z kolei o godz. 18.00 nadamy wieczorną Mszę św. Wieczerzy Pańskiej z Archikatedry Oliwskiej. Eucharystii będzie przewodniczyć ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!