Wiara

Wielka Sobota – ostatni dzień Triduum Paschalnego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś Wielka Sobota – ostatni dzień Triduum Paschalnego. To czas ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. W kościołach przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu.

Wieczorem rozpocznie się Wigilia Paschalna. W trakcie liturgii następuje poświęcenie ognia i wody chrzcielnej oraz odnowienie przyrzeczeń sakramentu chrztu.

Na koniec uroczystości wielkosobotnich rozbrzmiewa uroczyste „Alleluja”, a bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie Chrystusa.

Ks. prof. Marek Chmielewski, kierownik Katedry Duchowości Katolickiej KUL, wskazuje, że w Wielką Sobotę powinniśmy medytować nad powołaniem do wieczności.

– Czas oczekiwania na Wigilię Paschalną to dalszy ciąg naszej medytacji nad tajemnicą męki i śmierci Chrystusa. Może szczególnie śmierci i tajemnicy zstąpienia Chrystusa do piekieł – jak wyznajemy w naszym Credo. Nie do piekła, Chrystus nie zstąpił do potępionych, aby ich wybawić, ale zstąpił do otchłani, gdzie zmarli od początku ludzkości oczekują na Jego przyjście, na Jego zmartwychwstanie, na udział w odkupieniu, jakiego On dokonał. Wielka Sobota, ta wielka cisza, powinna więc być przeznaczona na naszą medytację nad przemijaniem, nad tajemnicą śmierci, nad naszym powołaniem do wieczności – mówi ks. prof. Marek Chmielewski.

Na antenie Radia Maryja i TV Trwam o godzinie 20.30 rozpocznie się transmisja Liturgii Wigilii Paschalnej z Bazyliki św. Piotra w Watykanie pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!