Polska Świat Wiadomości

Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów po ataku na Skripala

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W odpowiedzi na wniosek MSZ Wielkiej Brytanii jeszcze w środę odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym państwa członkowskie zostaną poinformowane przez stronę brytyjską o ustaleniach śledztwa w sprawie ataku na Siergieja Skripala. Posiedzenie odbędzie się o godz. 20 czasu polskiego.

Premier Theresa May poinformowała w środę, że Wielka Brytania wydali 23 rosyjskich dyplomatów, uznanych za niezgłoszonych oficerów rosyjskiego wywiadu. To największa liczba wydalonych rosyjskich dyplomatów od ponad 30 lat. Wskazane osoby mają tydzień na opuszczenie kraju.

May powiedziała też, że strona brytyjska zawiesiła wszystkie spotkania bilateralne z Rosją na wysokim szczeblu, w tym podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

W poniedziałek brytyjska premier oceniła jako wysoce prawdopodobne, że to Moskwa odpowiada za atak z użyciem środka paralityczno-drgawkowego o nazwie nowiczok na Skripala i jego córkę Julię. Rosja, stały członek RB ONZ, odrzuca takie oskarżenia.

Głębokie zaniepokojenie wykorzystaniem środka paraliżującego na terytorium Sojuszu wyraziły w środę w specjalnym komunikacie państwa NATO. Rada Północnoatlantycka, najważniejszy organ decyzyjny NATO, wezwała Rosję do udzielenia odpowiedzi na pytania skierowane do niej przez Wielką Brytanię oraz dostarczenie Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) „pełnych danych” na temat środka nowiczok.

Komunikat podkreśla również, że przeprowadzony w Wielkiej Brytanii atak stanowi „jawne naruszenie” międzynarodowych norm i umów.

Napaść na Skripala poważnie potraktował przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. „Jestem gotów poruszyć podczas przyszłotygodniowego szczytu UE sprawę ataku w Wielkiej Brytanii na byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala” – napisał w środę na Twitterze.

„Dla prawdziwych przyjaciół powinno to być oczywiste: gdy dochodzi do rozpowszechniania fałszywych informacji, ingerowania w nasze wybory i atakowania ludzi z użyciem środka paralityczno-drgawkowego na naszym terytorium, odpowiedzią powinny być nie transatlantyckie sprzeczki, lecz transatlantycka jedność” – zaznaczył Tusk.

Oświadczenie w tej sprawie wydał prezydent Andrzej Duda. „Z głębokim niepokojem przyjąłem wiadomość o brutalnym zamachu na rodzinę Skripalów w Londynie. Pragnę wyrazić solidarność z działaniami podejmowanymi przez rząd Theresy May; użycie broni chemicznej na terytorium naszego strategicznego sojusznika nie może pozostać bez odpowiedzi” – napisał.

Prezydent oświadczył, że „sprawcy powinni zostać zidentyfikowani i ukarani”. „Będziemy ściśle współpracować z Wielką Brytanią w tej kwestii na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, NATO, UE i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej” – zapewnił.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że premier Theresa May ma w Polsce silnego sojusznika. „Brytyjskie bezpieczeństwo jest kluczowe dla NATO i UE” – napisał na twitterowym koncie.

Źródło: tvp,info

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!