Europa Wiadomości

Wielka Brytania i UE zakończyły prace nad umową handlową

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal medianarodowe.com od kilku miesięcy trwał intensywne prace nad umową handlową pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską. Dzisiaj PE przyjął dokument większością głosów, co stanowi ostatnie chwile przed ratyfikacją umowy. Przedstawiciele obu stron wyrażają nadzieję na lepszą przyszłość i kontynuację współpracy gospodarczej.

Po czterech latach od brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia i rozpoczęciu negocjacji handlowych zawarto finalne porozumienie, które ureguluje kwestie gospodarcze pomiędzy Unią Europejską, a Wielką Brytanią. W przypadku, gdyby decydenci po obu stronach nie doszli do porozumienia, handel byłby regulowany przepisami Światowej Organizacji Handlu co oznaczałoby wprowadzenie ceł i kontyngentów.

Parlament Europejski jako ciało, które musiało wydać ostateczną opinią dotyczącej umowy z Wielką Brytanią wyraził dzisiaj wolę na kontynuację dobrych relacji gospodarczych. Za przyjęciem dokumentu głosowało 660 europosłów, przeciwnych było 5 natomiast 32 wstrzymało się od głosu.

Swojego zadowolenia nie ukrywał Przewodniczący Rady Europejskiej – „Cieszę się z wyniku głosowania w Parlamencie Europejskim nad umową o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią. Stanowi to duży krok naprzód w stosunkach UE-Wielka Brytania i otwiera nową erę” – napisał na Twitterze Charles Michel. Podobnego zdania była również Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która podkreśliła, że to porozumienie stanowi dobrą podstawę do silnej i bliskiej współpracy z Brytyjczykami.

Z kolei Premier Wielkiej Brytanii wyraził nadzieję na budowanie nowych i lepszych relacji z UE – „Ten tydzień jest ostatnim krokiem w długiej podróży, zapewniającym stabilność naszych nowych relacji z UE pomiędzy ważnymi partnerami handlowymi, bliskimi sojusznikami i równymi sobie suwerennymi podmiotami. Teraz nadszedł czas, aby spojrzeć w przyszłość i budować bardziej globalną Brytanię” – powiedział Boris Johnson.

Rada Partnerstwa, która zajmowała się negocjacją warunków współpracy brytyjsko-unijnej jest zadowolona z wyniku swoich prac – „Dzisiejsze głosowanie daje nam pewność i pozwala skupić się na przyszłości. Zarówno przed nami, jaki i przed UE będzie wiele do wypracowania w ramach nowej Rady Partnerstwa i jesteśmy zdecydowani pracować nad znalezieniem rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron. Zawsze będziemy dążyć do działania w tym pozytywnym duchu, ale będziemy też zawsze bronić naszych interesów, gdy będzie to konieczne – jako suwerenny kraj w pełni kontrolujący swoje przeznaczenie” – podkreślił wiceprzewodniczący rady David Frost.

Negocjatorzy UE i Zjednoczonego Królestwa uzgodnili 24 grudnia 2020 r. umowę o handlu i współpracy, ustanawiającą zasady regulujące stosunki dwustronne. Umowa jest stosowana tymczasowo (od 1 stycznia 2021 do 30 kwietnia 2021 r.) w celu ograniczenia komplikacji wynikających z brexitu. Aby weszła w życie, konieczna była zgoda Parlamentu Europejskiego.

Wielka Brytania wystąpiła z UE 31 stycznia 2020 roku. Okres przejściowy, podczas którego pozostawała częścią jednolitego rynku i unii celnej, pozwolił na przeprowadzenie negocjacji w sprawie jej przyszłych stosunków z Unią. Po intensywnych negocjacjach, porozumienie w tej sprawie osiągnięto pod koniec grudnia 2020 roku.

Co wy na to?

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!