Wiadomości

Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie pociski Storm Shadow

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow, podała CNN, powołując się na wysokiej rangi urzędnika . Tym samym siły ukraińskie zyskały nowe zdolności bojowe.

Rozmieszczenie rakiet następuje w czasie, gdy siły ukraińskie przygotowują się do kontrofensywy mającej na celu odbicie terytoriów kontrolowanych przez Kreml. Wcześniej pisano, że administrowany przez brytyjskie ministerstwo obrony Międzynarodowy Fundusz dla Ukrainy (IFU) zwrócił się do firm zbrojeniowych z zapytaniem, czy mogą dostarczyć pociski rakietowe o zasięgu do 300 km. To byłoby znaczącym zwiększeniem zdolności bojowych Ukrainy.

W zamieszczonym na stronach internetowych brytyjskiego rządu ogłoszeniu wyszczególniono, że chodzi o pociski o zasięgu od 100 do 300 km, wystrzeliwane z lądu, morza lub powietrza, o ładunku wybuchowym od 20 do 490 kg. Jako pożądane cechy pocisków wymieniono „niskie prawdopodobieństwo przechwycenia”, „możliwość planowania misji” i „metody penetracji obrony powietrznej w celu zwiększenia prawdopodobieństwa udanego uderzenia”.

O sprawie pisał wówczas m.in. amerykański dziennik „Washington Post”. Wskazywał, że prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej. Gazeta zauważyła, że jeśli ukraińskie siły zbrojne dysponowałyby pociskami Storm Shadow, mogłyby ostrzelać z kontrolowanych przez siebie terytoriów m.in. Sewastopol na okupowanym przez Rosję Krymie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!