Wiadomości

Większość Polaków uważa, że prawo krajowe jest ważniejsze niż unijne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prawo krajowe, a zwłaszcza konstytucja, zdecydowanie ważniejsze od prawa unijnego – wynika z najnowszego sondażu United Survey dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Według tego badania za ważniejsze od prawa unijnego uznaje prawo krajowe aż 63 proc. pytanych. Nadrzędność norm unijnych uznaje tylko 30 proc. badanych. 6,1 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Jeszcze większa jest różnica przy pytaniu, czy ważniejsza jest polska konstytucja, czy prawo UE. Na konstytucję wskazało aż 78 proc. badanych, natomiast na normy unijne – 8,8 proc. Odpowiedź “trudno powiedzieć” wskazało 13,2 proc. respondentów.

Badanych poproszono także o ocenę działań Komisji Europejskiej w sporze o reformę sądów. Pozytywnie ocenia je ponad 30 proc., a raczej pozytywnie – prawie 17 proc. Negatywnie i raczej negatywnie niespełna 22 i 20 proc. ankietowanych.

RMF i „DGP” zwracają uwagę, że najbardziej przekonani o wyższości konstytucji i prawa krajowego nad unijnym są wyborcy Andrzeja Dudy i Krzysztofa Bosaka.

„Dla polityków PiS wyniki badania są dowodem, że ich teza o prymacie prawa krajowego i Konstytucji RP nad prawem unijnym są słuszne. Opozycja krytykuje rząd za przyjęcie konfrontacyjnej postawy względem Brukseli” – czytamy na łamach „DGP”.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!