Wiadomości

Większość Polaków uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec wypłaty reparacji wojennych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” dla wynika, że 51,1 proc. pytanych uważa, że Polska powinna się domagać od Niemców finansowego zadośćuczynienia za straty wojenne. Nie widzi takiej potrzeby 41,5 proc. ankietowanych, a 7,5 proc. nie ma na ten temat zdania.

Zwolennikami żądania reparacji są głównie stronnicy obozu rządzącego (92 proc.) i tylko co piąty zwolennik opozycji. Osoby, które identyfikują się z polskim interesem narodowym, czerpią informacje głównie z Wiadomości TVP (82 proc.) oraz TVP Info (87 proc.). Nie podano, skąd czerpią wiedzę zaprzańcy, którym interes niemiecki bliższy jest aniżeli polski…

Polscy patrioci są przeważnie osobami wierzącymi i regularnie praktykującymi (68 proc.). W ostatnich wyborach parlamentarnych głosowali na PiS (91 proc.) lub Konfederację (82 proc.), a prezydenckich na Krzysztofa Bosaka (86 proc.), Władysława Kosiniaka-Kamysza (84 proc.) lub Andrzeja Dudę (81 proc.). Na kogo głosowali i kogo popierają zaprzańcy?

“Miło mi poinformować Państwa, że na moim biurku jest już Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945. Prezentacja 1 września o godz. 13.00 na Zamku Królewskim w Warszawie” – poinformował na twitterze pose Arkadiusz Mularczyk, który stał na czele parlamentarnego Zespołu ds. Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!