Wiadomości

Większość Polaków przeciwna kolejnym obostrzeniom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najwięcej, bo 33,7 proc. Polaków oczekuje od rządu utrzymania obostrzeń pandemicznych na obecnym poziomie. Jednak niewiele mniej, bo 33,2 proc., liczy grupa, która wolałaby poluzowania obostrzeń – to jeden z wniosków płynących z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeśli, w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, Rada Ministrów musiałaby wprowadzić nowe obostrzenia, to według badanych w pierwszej kolejności powinny być to: nakaz noszenia wyłącznie maseczek, zamknięcie galerii handlowych, a także zawieszenie działalności stacjonarnej kin, muzeów i teatrów.

United Survey na zaleczenie RMF FM i “Dziennika Gazety Prawnej” przepytał grupę 1000 respondentów o ich odczucia i potrzeby względem przyszłych działań rządu, które mają na celu zahamowanie rozwoju epidemii w Polsce.

Najwięcej badanych (33,7 proc.) chce utrzymania koronawirusowych obostrzeń na obecnym poziomie. Zbliżony wynik zaprezentowali jednak zwolennicy luzowania restrykcji (33,2 proc.). O ponad 10 punktów procentowych mniejsza jest grupa zwolenników zaostrzania rygorów epidemicznych. Ponad 12 proc. badanych nie ma natomiast w tej kwestii zdania.

Co ciekawe, to mężczyźni stanowią największą spośród badanych grupę opowiadającą się za poluzowaniem obostrzeń. To 42 proc. respondentów. W przypadku kobiet wynik ten był znacznie mniejszy – 25 proc. Najwięcej badanych kobiet (43 proc.) wolałoby utrzymać obecnie obowiązujące obostrzenia.

Biorąc pod uwagę wiek badanych osób, największą grupą, która chce zniesienia części restrykcji są ludzie trzech grupach wiekowych: 18-29 (51 proc.), a także 30-39 (50 proc.) oraz 50-59 (51 proc.). W grupie 30-latków jest także najniższy procent zwolenników zaostrzania obostrzeń, który wynosi 7 proc. Osoby w wieku 60-70 lat i więcej chcą najczęściej utrzymania obostrzeń na obecnym poziomie. Ich poluzowania chce natomiast aż ponad połowa mieszkańców wsi. W przypadku miast są to liczby dużo mniejsze, wahające się w przedziale 13-27 proc.

Wyborcy Konfederacji Wolności i Niepodległości w aż 87 proc. chcieliby luzowania obostrzeń. Równie wysoką, stanowiącą 67 proc. badanych, grupę stanowią osoby głosujące na Polskie Stronnictwo Ludowe i Kukiz’15. Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości w najwyższym procencie (38) chcą utrzymania obowiązujących obostrzeń. Podobnie sądzą zwolennicy Koalicji Obywatelskiej (37 proc.). Wyborcy Lewicy są w tej kwestii podzieleni: 45 proc. chce luzowania pandemicznych restrykcji, a 43 proc. woli utrzymać obecne obostrzenia.

Więcej:

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-luzowac-obostrzenia-czy-nie-polacy-podzieleni-sondaz-rmf-fm-,nId,5065433

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!