Wiadomości

Większość Polaków nie chce, by polscy żołnierze brali udział w wojnie z Iranem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS na zlecenie Onetu zadano pytanie: „Czy gdyby USA lub koalicja państw pod wodzą USA rozpoczęła wojnę z Iranem, to Wojsko Polskie powinno wziąć udział w takiej wojnie wspierając Amerykanów?” Prawie 60% respondentów odpowiedziało, że Wojsko Polskie nie powinno brać udziału w takiej wojnie.

Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 13,5 proc. ankietowanych. 20,2 proc. wskazało, że „raczej tak”. Zdecydowanie przeciwko takiemu rozwiązaniu jest 36,8 proc. respondentów. 21,3 proc. odpowiedziało „raczej nie”. 8,2 proc. udzieliło odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”.

Jak wskazuje Onet, częściej za wysłaniem polskich żołnierzy na ewentualną wojnę z Iranem opowiadają się mężczyźni niż kobiety (39 proc. do 24 proc.).

Za udziałem polskich żołnierzy w ewentualnej wojnie z Iranem opowiada się 36 proc. osób mieszkających na wsi. Taki sam wynik jest w przypadku małych miast do 50 tys. mieszkańców. W średnich miastach (50 tys. – 250 tys. osób) „za” jest 48 proc. W dużych miastach (250 tys.- 500 tys. osób) „za” jest 33 proc. respondentów. W metropoliach powyżej 500 tys. osób za wysłaniem Wojska Polskiego na wojnę z Iranem jest 27 proc.

Jeśli chodzi o wykształcenie, 66 proc. ankietowanych z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym jest za tym, aby nasi żołnierze wzięli udział w wojnie z Iranem. W przypadku osób z wykształceniem zawodowym lub średnim nieukończonym pozytywnej odpowiedzi udzieliło 35 proc., natomiast w przypadku osób z wykształceniem średnim, nieukończonym wyższym wynik ten wynosi 32 proc. Najmniejsze poparcie dla wysłania polskiego wojska do Iranu jest wśród osób z wyższym wykształceniem – 24 proc.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!