Europa Wiadomości

Większość Niemców nie popiera polityki nowego kanclerza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal obserweatorgospodarczy.pl badanie Civey przeprowadzone na zamówienie „Focus” pokazuje negatywny stosunek Niemców do nowego kanclerza. Obywatele nie są zadowoleni z dotychczasowej pracy Olafa Scholza.

Mijają dwa miesiące od zaprzysiężenia Olafa Scholza (SPD) na urząd kanclerza Niemiec. Według badania 71% Niemców negatywnie ocenia jego dotychczasową pracę. Do złej opinii przyczyniają się przede wszystkim decyzje dotyczące sektora energetycznego, w tym znaczny wzrost cen oraz kryzys na Ukrainie. Na początku miesiąca instytut badań opinii publicznej Civey, działając na zlecenie „Focus”, przeprowadził badania ankietowe, w których udział wzięło ponad 5 tys. Niemców. Pytania zadawane obywatelom dotyczyły oceny dotychczasowych działań rządu koalicyjnego. Okazało się, że jedynie 12% obywateli jest zadowolonych z działalności nowego kanclerza, 18% nie ma zdania. 71% ankietowanych oceniło styl zarządzania Olafa Scholza jako zły lub bardzo zły. Nowy rząd został zaprzysiężony w trudnym okresie. Oprócz pandemii, politycy musieli zmierzyć się również z eskalacją konfliktu na granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz kryzysem energetycznym.

Dziennikarze „Focus” zwracają również uwagę na negatywne opinie dotyczące ministerstwa gospodarki i ochrony klimatu. Kontrowersyjna decyzja dotycząca zamknięcia elektrowni jądrowych do końca tego roku spotyka się ze sprzeciwem części obywateli (więcej: Elektrownie jądrowe w Niemczech zostaną wyłączone już w tym roku!). Rząd chce, aby bezpieczeństwo energetyczne kraju było zapewnione dzięki rosnącemu znaczeniu OZE oraz Nord Stream 2. Jednak kryzys energetyczny obserwowany od kilku miesięcy, któremu towarzyszyły wysokie ceny energii sprawił, że część Niemców opowiadała się za ponownym rozpatrzeniem decyzji ws. polityki energetycznej. Pomimo że NS2 został ukończony, wciąż nie został uruchomiony ze względu na przerwane prace certyfikacyjne (więcej: Nord Stream 2- Niemcy szacują, kiedy mogą ruszyć dostawy).

Działania Olafa Scholza nie spotykają się z aprobatą niemieckich obywateli. Oprócz kwestii bezpieczeństwa energetycznego, w przeprowadzanym badaniu Niemcy często wyrażali brak aprobaty dla działań tamtejszego ministerstwa zdrowia. Badanie pokazało, że jedynie 20% ankietowanych ocenia aktualną politykę zagraniczną pozytywnie, szczególnie w odniesieniu do kryzysu na Ukrainie.

Autor: Agnieszka Patyk

Źródło: obserwatorgospodarczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!