Wiadomości

Wiceszef MSZ zdecydowanie o imigrantach i kontroli granic

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański zapowiedział, że Polska nie zgodzi się na to, żeby UE przejmowała kompetencje państw członkowskich „w zakresie zarządzania granicami i kontroli ruchu migracyjnego”.

Posłowie na wczorajszym posiedzeniu wysłuchali przedstawionej przez wiceministra Szymańskiego informacji rządu o udziale Polski w unijnych pracach w czasie zakończonej w czerwcu półrocznej prezydencji maltańskiej w Radzie UE. W środę informację w tej sprawie przyjęła sejmowa komisja ds. UE.

„Jakiekolwiek formy dzielenia się odpowiedzialnością za napływ uchodźców nie przyniosły do dziś żadnego istotnego efektu. Przymusowa relokacja nie przyniosła poczucia, że Unia Europejska odzyskuje kontrolę nad swoją granicą. Każde państwo członkowskie powinno mieć nie tylko odpowiedzialność, ale i instrumenty kontroli polityki migracyjnej we własnym zakresie, dlatego nie zgadzamy się na to, aby nawet ‚cząstkowo’ przekazywać te kompetencje na poziom instytucji ponadnarodowych. Na tym polega odpowiedzialność państwa za bezpieczeństwo. Polska nie zgodzi się na to, żeby UE przejmowała kompetencje państw członkowskich w zakresie zarządzania granicami i kontroli ruchu migracyjnego” – mówił do posłów w Sejmie wiceminister Konrad Szymański.

Oświadczył również, że Polska nie zgodzi się na to, żeby UE przejmowała kompetencje państw członkowskich „w zakresie zarządzania granicami i kontroli ruchu migracyjnego”

Zdaniem Szymańskiego, kryzys imigracyjny wpływa na stabilność polityczną UE i dlatego jest istotny również z polskiego punktu widzenia. Podkreślił, że tego problemu nie da się rozwiązać bez „głębokiej reformy systemu azylowego”.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!