Wiadomości

Wiceszef MON o zakupie fregat: “Minister Błaszczak nigdy nie powiedział, że dąży do tego, aby kupić te okręty”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś rano pojawiała się informacja, że premier Mateusz Morawiecki zablokował w ostatniej chwili zakup australijskich fregat Adelaide., przy czym sprawa zakupu 30-letnich okrętów od dawna budziła gorące spory.

Generalnie panowała opinia, że transakcję tę gorąco popierali prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przeciwnikiem jej miał być ponoć minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, który uważał, że zahamuje to proces budowania okrętów dla armii w polskich stoczniach. Chodzi tu przede wszystkim program budowy nowych okrętów nawodnych „Czapla” i „Miecznik”

– MON nie wypowiadało się co do samego zakupu tych okrętów. Tymczasem wiele takich rzeczy pojawiło się w przestrzeni publicznej sugerujących, że to MON jest inicjatorem tego przedsięwzięcia. Absolutnie chciałem to zdementować. W istocie minister Mariusz Błaszczak leci do Australii, będą prowadzone przez niego rozmowy. Jeżeli okazałoby się, że Australijczycy chcieliby przekazać nam te dwa okręty za symbolicznego dolara czy złotówkę, to pewnie będziemy tym zainteresowani. Ale to już są kwestie biznesowe, które będą się działy w najbliższym czasie – powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

– To jest ta rzecz, która funkcjonowała bardziej w przestrzeni medialnej niż rzeczywiście miała odzwierciedlenie w tych działaniach, które podejmuje szef resortu obrony czy kierownictwo MON – stwierdził Skurkiewicz.

– To jest sprzęt, który na pewno jest wartościowy i mógłby po odpowiedniej modernizacji służyć jeszcze przez długie lata Marynarce Polskiej. Z drugiej strony bez wątpienia należałoby również zacieśnić współpracę ze stroną amerykańską, jeżeli chodzi o uzbrojenie i doposażenie tych okrętów. To jest rzecz bardzo skomplikowana,a le o niej dopiero będzie można dyskutować w momencie, kiedy taka decyzja będzie podejmowana. Dziś jesteśmy w takim momencie, że temat Adelaide funkcjonuje bardziej w przestrzenni medialnej niż rzeczywiście w tych działaniach, które są podejmowane – dodał wiceminister.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!