Wiadomości

Wiceprezydent Krakowa: Jesteśmy otwarci na deklarację LGBT+

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Jesteśmy w Krakowie otwarci na rozmowy w sprawie podpisania deklaracji LGBT+, takiej jak ta warszawska – zapowiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, odpowiedzialny za sprawy społeczne. Dodaje, że w „edukacji seksualnej nie widzi niczego złego” i „ma własne doświadczenia w zakresie masturbacji”.

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig zadeklarował, że jest gotów stworzyć w urzędzie stanowisko „pełnomocnika do spraw równego traktowania”, a także zasiąść do rozmów w sprawie innych postulatów, w tym karty LGBT+.

„Gazeta Wyborcza” przypomina, że to właśnie w krakowskim magistracie zorganizowano niedawno ogólnopolską konferencję „Tęczowy Kraków” poświęconą „współpracy samorządów ze środowiskiem LGBT”. Z wywiadu wynika, że właśnie te grupy mają wskazywać samorządowi kierunki działania.

– Liczę, że środowisko samo podpowie nam, co powinniśmy dla niego robić – mówił w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Kulig.

Sprzeciw wobec analogicznych działań władz Warszawy („Wyborcza” pisze o „ataku, hejcie na Rafała Trzaskowskiego”), ma zdaniem wiceprezydenta Krakowa charakter polityczny. – Tematyka deklaracji ma mniejsze znaczenie. Jakikolwiek dokument o charakterze światopoglądowym wywołałby podobną nagonkę – powiedział Kulig.

Portal wyborcza.pl wspomina, że w tym kontekście pytano wiceprezydenta o to, czy swoje zamiary chce konsultować z mieszkańcami Krakowa. Dziennikarka „Gościa Niedzielnego” zapytała również o naukę masturbacji w ramach „edukacji seksualnej”.

– W edukacji seksualnej nie widzę niczego złego – odpowiedział Kulig, dodając, że „oczywiście, jak ponad 90 proc. populacji, mam własne doświadczenia w zakresie” masturbacji.

W kontekście warszawskiej Deklaracji LGBT+ Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak przypomniał, że samorząd terytorialny nie decyduje o treściach edukacyjnych, zaś standardy WHO „niosą ze sobą stwierdzenia, które są wątpliwe dla wielu rodziców”. Minister rodziny Elżbieta Rafalska wskazała, że stołeczny dokument narusza autonomię rodziny.

Środowiska domagające się respektowania praw rodzin zapowiedziały na poniedziałek, 18 marca, demonstrację przeciw warszawskiej Deklaracji LGBT+. Odbędzie się ona przed stołecznym Ratuszem.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!