Wiadomości

Wicepremier Chin: Jesteśmy skłonni importować więcej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Chiny są skłonne zwiększyć import z krajów Europy Środkowo-Wschodniej i będą szerzej otwierać swój rynek – oświadczył w niedzielę wicepremier ChRL Hu Chunhua podczas Forum Współpracy Chiny-EŚW w portowym mieście Ningbo na wschodzie Chin.

Do Europy Środkowo-Wschodniej w tym ujęciu zaliczają się kraje, które współpracują z Chinami w ramach mechanizmu „17+1”, m.in. Polska. Pierwotnie inicjatywa nazywała się „16+1”, zanim w 2018 r. przystąpiła do niej Grecja.

Wicepremier Hu ocenił, że przystąpienie Grecji świadczy o „kondycji i witalności wielostronnej współpracy” łączącej Chiny z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Wskazał przy tym na wzrost wartości wymiany handlowej pomiędzy ChRL a krajami „16”, która wyniosła w ub.r. 82,2 mld dolarów.

„Chiny są skłonne kupować więcej z krajów Europy Środkowo-Wschodniej” – oświadczył Hu, powtarzając przy tym zapowiedzi dalszego otwierania chińskiego rynku, wielokrotnie składane przez władze w Pekinie.

Wicepremier Chin ocenił kondycję chińskiej gospodarki jako stabilną, pomimo „czynników destabilizujących” związanych z „unilateralizmem handlowym na świecie”. Nie wspomniał wprost o USA, z którymi Chiny od prawie roku toczą wojnę handlową.

W sobotę w Ningbo otwarto targi produktów z Europy Środkowo-Wschodniej, których rangę podniesiono w tym roku do krajowej. W imprezie uczestniczy 36 firm z Polski, w tym przedstawiciele branży spożywczej, kosmetycznej, jubilerskiej, modowej i logistycznej.

Ningbo, w którym mieści się pierwszy port świata pod względem tonażu ładunków, pozycjonuje się jako brama do Chin dla towarów z Europy Środkowo-Wschodniej. Zgodnie z planem lokalnych władz import tych produktów ma się podwoić do 2020 r. Zapowiadano m.in. usprawnienie procedur celnych dla towarów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz subsydia dla lokalnych firm handlujących z tym regionem.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!