Wiadomości

Wiceminister zapowiada “zdecydowaną reakcję” MSZ ws. skandalicznego artykułu o Polsce w “New Yorkerze”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceminister spraw zagranicznych zapowiedział stanowczą reakcję na skandaliczny artykuł, jaki ukazał się w “New Yorkerze”. Obwiniono w nim Polaków o śmierć 3 mln Żydów podczas II wojny światowej.

Artykuł powstał w obronie prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking, którzy na początku lutego tego roku zostali skazani za zniesławienie Edwarda Malinowskiego. Mężczyzna miał rzekomo doprowadzić podczas II wojny światowej do wydania Niemcom kilkudziesięciu Żydów ukrywających się w lesie.

Pozew przeciwko autorom “Dalej jest noc” wniosła Filomena Leszczyńska, krewna Edwarda Malinowskiego. Wskazano w nim, że publikacja Grabowskiego i Engelking zaprezentowała fałszywą wersję, a takie działania godzą w dobra osobiste nie tylko samej bratanicy, ale każdego Polaka.

Sąd przychylił się do argumentów oskarżycieli i zasądził winę autorów. Prof. Grabowski i Prof. Engelking mieli zamieścić na stronie głównej Centrum Badań Nad Zagładą Żydów przeprosiny skierowano do p. Leszczyńskiej, a także wystosować listowne, własnoręcznie podpisane przeprosiny do powódki.

Żądanie zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. zł zostało natomiast oddalone.

W piątek, 26 marca na stronie “New Yorkera” ukazał się artykuł, w którym autorka Massa Geshen broni skazanych polskich historyków. Robi to jednak posługując się skandalicznymi twierdzeniami.

“Aby uniewinnić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania uczonych za zniesławienie” – pisze we wstępie autorka.

Dalej przytacza sprawę wyroku dla prof. Grabowskiego i prof. Engelking. Wspomina także Jana Tomasza Grossa, który, według autorki, miał w 2016 być szykanowany za twierdzenie, że “Polacy zabili podczas II wojny światowej więcej Żydów niż Niemców”.

Geshen krytykuje również rząd Prawa i Sprawiedliwości zarzucając mu nieuczciwą politykę historyczną zmierzającą do przywrócenia Polsce wizerunku “szlachetnej ofiary”, po czym przyrównuje go do Donalda Trumpa, który również miał kreować nieprawdziwy wizerunek swojego państwa.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!