Wiadomości

Wiceminister spraw zagranicznych Węgier domaga się od Rumunii przyznania autonomii Węgrom w Siedmiogrodzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wiceszef węgierskiej dyplomacji goszcząc u swoich rodaków w Siedmiogrodzie w miejscowości Băile Tușnad (węg. Tusnádfürdő) wezwał władze Rumunii do spełnienia obietnicy przyznania autonomii temu regionowi – informuje portal Kresy.pl.

iceminister spraw zagranicznych Węgier Zsolt Semjén przebywał w Băile Tușnad-Tusnádfürdő w ramach Letniego Uniwersytetu Bálványos, cyklu prelekcji i dyskusji na tematy polityczne i społeczne organizowanych corocznie w tej miejscowości, gdzie 94% mieszkańców stanowią siedmiogrodzcy Węgrzy – Seklerzy. Występując w Băile Tușnad-Tusnádfürdő wiceminister Semjén stwierdził, że Rumunia powinna „dotrzymać obietnicy i „przestać postrzegać jako ekstremizm gdy żądań Węgrzy do prawa do decydowania o sobie”.

Mówiąc o „obietnicy” Semjén odwołał się do Deklaracji z Alba lulia z 1 grudnia 1918 r. którą Rumuni, korzystając z wojennej klęski i upadku Austro-Węgier, ogłosili włączenie Siedmiogrodu do swojego królestwa, obiecując jednak przy tym autonomię narodowościową na terenie prowincji”. Przedwojenna obietnica została złamana już w rumuńskiej konstytucji z 1923 r., która określiła Rumunię jako „państwo jednolite”. Autonomię Siedmiogrodu zakładał także traktat z Trianon z 1920 roku, czyli międzynarodowa umowa na mocy której Rumunia zajęła tę prowincję.

W swoim wystąpieniu w Băile Tușnad-Tusnádfürdő Semjén odrzucił rewizjonizm, jednak zadeklarował, że władze Węgier będą stały na swoim stanowisku w sprawie oceny wydarzeń historycznych. Wzywał Rumunów do „historycznej rekoncyliacji” a jako przykład wskazywał pojednanie między Węgrami a Serbią. Semjén skrytykował też uchwaloną w zeszłym roku przez Ukraińców ustawę oświatową, jako prawo dyskryminujące mniejszości narodowe.

Więcej:

Wiceminister spraw zagranicznych Węgier wezwał Rumunię do zapewnienia autonomii Węgrom w Siedmiogrodzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!