Wiadomości

Wiadomo, kto zastąpi Waszczykowskiego na stanowisku szefa MSZ, niejasny los Macierewicza

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nowym ministrem spraw zagranicznych w miejsce Witolda Waszczykowskiego zostanie Jacek Czaputowicz – ustalił portal tvp.info. Na chwilę obecną nie ma potwierdzenia czy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz pozostanie na stanowisku.

– We wtorek poznamy skład nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego; kończymy proces rekonstrukcji; około południa powinno odbyć się zaprzysiężenie nowych ministrów – powiedziała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Jak wynika z informacji dziennikarzy portalu tvp.info nowym szefem MSZ będzie dotychczasowy wiceminister Jacek Czaputowicz. Wcześniej pojawiały się informacje w mediach, jakoby to stanowisko objąć miał Krzysztof Szczerski, jednak jak podał portal wpolityce.pl – obecny minister prezydencki nie zamierza przechodzić do rządu premiera Mateusza Morawieckiego.

Jacek Czaputowicz jest profesorem nauk społecznych. 15 września 2017 r. ówczesna Prezes Rady Ministrów Beata Szydło nominowała Czaputowicza na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Wciąż pojawiają się nowe pogłoski dotyczące składu zrekonstruowanego rządu. Według jednej z nich obóz rządzący rozważa powrót do scenariusza, który rozważany był już na początku grudnia 2017 r. o którym informował wówczas portal tvp.info. W tekście z 11 grudnia ubiegłego roku pisaliśmy: „Nie tajemnicą, że Andrzej Duda nie ma najlepszych relacji z Antonim Macierewiczem, ministrem obrony narodowej. Jednym z pomysłów na zażeganie tego konfliktu jest zmiana ministra”.

Rozważano wówczas wymianę ministra Macierewicza na Mariusza Błaszczaka, którego na stanowisku szefa MSWiA miałby zastąpić Joachim Brudziński. Ostatecznie z tego scenariusza zrezygnowano na rzecz koncepcji wymiany jedynie premiera, który miałby czas na własną ocenę gabinetu, już w nowej roli szefa rządu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!