Wiadomości

Wiadomo, co było przyczyną śmierci prof. Mariana Zembali

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ze wstępnych wyników sekcji zwłok, które otrzymała prokuratura, wynika, iż przyczyną śmierci wybitnego kardiochirurga prof. Mariana Zembali było utonięcie. Według prokuratury, nic nie wskazuje, żeby ktoś pomógł panu profesorowi targnąć się na własne życie.

Prof. Marian Zembala miał 72 lata. Był wybitnym kardiochirurgiem, wieloletnim dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1997 r. dokonał on pierwszego w Polsce przeszczepu pojedynczego płuca, a w 2001 r. – również pierwszy raz w Polsce – przeszczepił choremu płuca i serce. W 2015 r. prof. Marian Zembala był ministrem zdrowia.

– Potwierdzone zostały wstępne hipotezy, że śmierć nastąpiła wskutek utonięcia – poinformowała prokurator rejonowa w Tarnowskich Górach Anna Szymocha-Żak. Sekcję zwłok przeprowadzono we wtorek w Zakładzie Medycyny Sądowej w Katowicach, dodając, że podobnie jak w innych tego typu śledztwach zostaną zlecone jeszcze dodatkowe badania – histopatologiczne i toksykologiczne.

– Nic nie wskazuje, żeby ktoś pomógł panu profesorowi targnąć się na własne życie – podkreśliła prok. Szymocha-Żak. Prokuratura potwierdza natomiast, że profesor zostawił list pożegnalny, jednakże nie zdradza jego treści.

/TVP Info, Fot. K. Matuszyński / Puls Medycyny/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!