Wiadomości

Wi-Fi w kawiarni może być niebezpieczne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Aby skorzystać z Internetu w telefonie albo laptopie, internauci często łączą się z publiczną siecią Wi-Fi, np. w kawiarni. Jak przekonuje Piotr Zalewski z Google Polska, nie zawsze jest to bezpieczne rozwiązanie. We wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu.

***

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu Google zaprezentowało 10 zasad bezpieczeństwa. Oto one:

1. Twórz silne hasła;
2. Pamiętaj, by hasła były różne do różnych kont i zarządzaj nimi;
3. Aktualizuj oprogramowanie, nie odkładaj na później;
4. Korzystaj z dwuetapowej weryfikacji;
5. Sprawdź, czy korzystasz z szyfrowanego połączenia;
6. Jeśli zgubisz telefon – zablokuj go;
7. Ustaw dane ratunkowe;
8. Nie daj się złowić – uważaj na „phishing”;
9. Zrób test bezpieczeństwa swojego konta Google;
10. Zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników.

I tak, aby dowiedzieć się, czy można bezpiecznie otworzyć daną stronę, wcześniej należy sprawdzić informacje o jej zabezpieczeniach. Jeśli nie można wejść na stronę bezpiecznie lub z zachowaniem prywatności, Chrome wyświetla ostrzeżenie. Wystarczy otworzyć przeglądarkę i spojrzeć na symbol na lewo od adresu internetowego – podpowiada Google.

Należy też uważać na publiczne sieci Wi-Fi, do których internauci często się logują, np. w kawiarniach. Jak przestrzega Piotr Zalewski z Google Polska, generalnie najlepiej jest nie logować się do publicznych sieci Wi-Fi.

– Najczęściej jest to połączenie albo otwarte, albo w tak słaby sposób zabezpieczone, że ktoś może te dane, które już idą po sieci Wi-Fi w ramach tej kawiarni, po prostu przechwycić. Natomiast, jeżeli jest połączenie https, takie z kłódką, to nawet jeżeli jesteśmy na otwartej sieci Wi-Fi, dane cały czas są szyfrowane i są nie do przechwycenia – tłumaczy.

Zalewski dodaje, że bezpieczniej jest ustawić sobie tzw. hot spot w telefonie. – Tam można ustawić sobie różne stopnie zabezpieczeń połączenia Wi-Fi między telefonem a naszym komputerem. Dobrą praktyką jest wybrać najsilniejszy typ szyfrowania – kwituje.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!