Gospodarka Wiadomości

Wg GUS wzrosła liczba rozpoczętych w Polsce budów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od stycznia do lipca o 6,6 proc. rok do roku wzrosła liczba rozpoczętych budów w Polsce – podał we wstępnych danych Główny Urząd Statystyczny. Mowa o 132 tys. 566 budowanych mieszkaniach.

W pierwszym półroczu br. oddano z kolei do użytkowania 98 tys. 469 lokali, czyli o 3 proc. więcej niż przed rokiem. Warto też zwrócić uwagę na dane dotyczące programu Mieszkanie plus. Do końca roku w jego ramach do użytkowania trafią 144 mieszkania. W Kępnie w ramach inwestycji wybudowane zostanie też przedszkole. Łącznie dzięki programowi oddano już 444 lokale.

Ta sytuacja na rynku budowlanym z roku na rok staje się coraz lepsza, także dzięki działaniom rządu Zjednoczone Prawicy – mówi ekonomista i europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

– Z zapowiedzi resortu rozwoju wynika, że już w następnym roku w ramach tego programu będzie w budowie ok. 100 tys. mieszkań w całej Polsce. Moim zdaniem będzie to już powoli wpływało na poważne zmiany na rynku mieszkaniowym. Do tej pory mieszkania na wynajem występowały bardzo symbolicznie. Teraz budowa tych mieszkań jest wyraźnie tańsza od tego, co oferują deweloperzy. Zatem będzie to atrakcyjna oferta dla ludzi, którzy zakładają rodziny, a nie mają zbyt wygórowanych dochodów, aby nabywać mieszkania na wolnym rynku – wskazuje dr Kuźmiuk.

Na wrzesień br. zaplanowano oddanie 36 mieszkań w Kępnie w woj. wielkopolskim. W 2019 r. mają być oddane domy m.in. w Wałbrzychu, Gdyni i Kępicach w woj. pomorskim. Od przyszłego roku niżej uposażonym najemcom będą przysługiwać ponadto dopłaty do czynszów najmu, w tym najmu z opcją dojścia do własności.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!