Wiadomości

Wenecja i Lombardia jak Katalonia? – wczoraj odbyło się tam referendum

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mieszkańcy dwóch północno-wschodnich regionów Włoch, Lombardii i Wenecji Euganejskiej, opowiedzieli się we wczorajszym referendum za rozszerzeniem autonomii.

Komisja wyborcza Wenecji Euganejskiej poinformowała, że przeszło 98% głosujących opowiedziało się za autonomią. W sumie w głosowaniu wzięło tam udział przeszło 57% uprawnionych wyborców.

– To zwycięstwo mieszkańców Wenecji, zwycięstwo społeczeństwa obywatelskiego, zwycięstwo ludzi, którzy chcą być gospodarzami w swoim domu – powiedział prezydent Wenecji Euganejskiej Luca Zaia.

Określił on wyniki referendum historycznym wydarzeniem i obiecał, że już w poniedziałek rozpocznie prace nad „kontraktem, który przedłożymy władzom centralnym”.

W Lombardii z kolei, jak wynika z przeliczonych dotychczas głosów, 95% wyborców zagłosowało za rozszerzeniem autonomii, o czym poinformował gubernator regionu Roberto Maroni.

– Dziękuję trzem milionom Lombardian, którzy przyszli oddać głosy, i tym 95%, którzy oddali swój głos na „tak” – powiedział on, dodając, że przeszło 3% głosujących wypowiedziało się przeciw rozszerzeniu autonomii, a 0,9% głosów było pustych.

Wydaje się, że tu również referendum będzie ważne, jako że prawdopodobnie wzięło w nim udział więcej niż wymagane 34% uprawnionych do głosowania

– Na tę chwilę mogę powiedzieć, że przeliczono około jednej trzeciej głosów i frekwencja przekroczyła 40% – powiedział Maroni, dodając, że wspólnie z prezydentem Wenecji mogą oni teraz „zjednoczyć wysiłki, by stoczyć bitwę wieku”.

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!