Europa Wiadomości

Węgrzy wspólnie z Serbami świętowali zwycięstwo nad Turkami odsłaniając pomnik Jana Hunyady’ego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl prezydenci Serbii i Węgier wspólnie odsłonili pomnik Jana Hunyady’ego, węgierskiego wodza, który ocalił Belgrad przed Turkami.

22 lipca prezydenci Serbii Aleksandar Vučić i Węgier János Áder odsłonili w Zemunie na przedmieściach Belgradu pomnik Jana Hunyady’ego. Ten wybitny XV-wieczny polityk i wódz węgierski, w latach 1446-1453 regent Królestwa Węgier, przez lata walczył z wzrastającą na południu potęgą Imperium Osmańskiego. 22 lipca 1456 r. zakończyło się oblężenie zamku pod Belgradem, które przyniosło wielkie zwycięstwo armii węgiersko-słowiańskiej nad atakującą armią turecką sułtana Mehmeda Zdobywcy.

Prezydent Áder przypomniał w czasie uroczystości, że Hunyady poświęcił całe swoje życie walce z zagrożeniem tureckim i powstrzymał postępy Imperium Osmańskiego w Europie na 65 lat. Jak zauważył dzwony kościelne w Europie „od 563 lat przypominają wszystkim Europejczykom odwagę, heroizm i wiarę obrońców Belgradu”. Opisywał symbolikę pomnika – „Nad pomnikiem Hunyadiego widzimy 2 symbole – krzyż, symbolizujący ofiarę legendarnego wojownika w obronie Europy oraz dzwon, który oznacza zjednoczenie Europy i zwycięską bitwę pod dowództwem Hunyadiego..”

Prezydent Vučić stwierdził z kolei – „Spełnił się sen Hunyady’ego, Serbowie i Węgrzy walczą teraz razem by osiągnąć wspólne cele”. Jak dodał – „Jestem zadowolony widząc flagę serbską i węgierską powiewające razem”. Prezydent Serbii mówił wręcz o „bezprecedensowo dobrych” relacjach między Serbami i Węgrami, które nastąpiły po czasach stosunków „dość złych”. Do konfliktów między Belgradem i Budapesztem dochodziło w przeszłości na tle traktowania mniejszości węgierskiej licznie zamieszkującą północną prowincję Serbii Wojowdinę, stanowiącą historyczne kresy węgierskiej monarchii (węg. Délvidék). W 1990 r. Węgrzy sprzedali znaczne ilości broni Chorwatom szykującym się wówczas do secesji względem Jugosławii. Jednak w poniedziałek Vučić dziękował przywódcy Związku Węgrów Wojowodiny (VDMS-VMSZ), Istvánowi Pásztorowi za to, że „pomógł zbudować most między Serbami i Węgrami”.

Oblężenie Belgradu zwanego po węgiersku Nándorfehérvárem, rozpoczęło się 4 lipca 1456 i trwało przez 18 dni. Mimo tego, że Turcy zgromadzili potężną armię wyposażoną w kilkaset armat, węgiersko-słowiańska załoga dawała im odpór pod dowództwem szwagra Hunyady’ego Mihája Szilágyi i jego najstarszego syna László. Odsiecz przyprowadzona przez Hunyady’ego ostatecznie zmusiła Turków do ucieczki. Sam węgierski wódz zmarł 3 tygodnie po swoim zwycięstwie z powodu zarazy jaka wybuchła w czasie oblężenia. Tradycja bicia w dzwony kościołów w południe pochodzi właśnie z czasów oblężenia Belgradu, kiedy to papież Kalikst III polecił by właśnie w ten sposób wzywać katolików w całej Europie do modlitwy w intencji obrońców zamku.

Warto wspierać takie pojednawcze gesty.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!