Europa Polska Wiadomości

Węgry podpisały z resztą Grupy Wyszehradzkiej umowę o wspólnej ochronie węgierskiej granicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal kresy.pl premier Wegier, Viktor Orbán ujawnił, że państwo to zawarło umowę z Polską, Czechami i Słowacją o wspólnej ochronie węgierskiej granicy z Serbią w przypadku kolejnego kryzysu migracyjnego.

Orbán mówił o porozumieniu państw Grupy Wyszehradzkiej przy okazji spotkania z premierem Słowenii, Marjanem Šarecem. Zauważył, że ze „szlaku bałkańskiego” do Unii Europejskiej mogło się przedostać 96 tys. nielegalnym migrantom i mogą oni próbować przedostawać się z Chorwacji lub Słowenii właśnie na Węgry.

„Obaj wiemy, co to znaczy, gdy masy próbują przekraczać nasze granice i nielegalnie przedostawać się do naszych krajów. Wiemy, jak to jest […] mieć prawo, interesy narodowe i ludzkość we właściwy sposób w konflikcie ze sobą” – mówił Šarecowi premier Węgier, którego za węgierskim MTI cytuje serbskie radio B92.

Jak powiedział Orbán jego państwo zawarło z Polską, Czechami i Słowacją umowę na mocy której, w przypadku nagłego zwiększenia się presji nielegalnych migrantów na południową granicę Węgier, trzy państwa partnerskie wydelegują na ich granicę patrole straży granicznej by wesprzeć działania węgierskich funkcjonariuszy.

Šarec zadeklarował wolę intensyfikacji relacji z Węgrami, krajem „który nas rozumie i szanuje”. Uznał też, że najlepszą metodą rozwiązania problemów związanych z nielegalnymi migracjami są działania na rzecz polepszenia warunków życia w krajach, z których wyjeżdżają migranci.

Co o tym myślicie?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!