Wiadomości

Węgry nie poprą unijnych sankcji na import gazu i ropy z Rosji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto poinformował, że Węgry nie poprą sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, które uniemożliwiłyby import rosyjskiej ropy i gazu.

Szijjarto, który przebywa obecnie z wizytą w Kazachstanie, powiedział, że rosyjskie dostawy ropy rurociągiem “Przyjaźń” stanowią około 65 proc. zapotrzebowania na Węgrzech i nie ma alternatywnych dróg dostaw, które mogłyby to zastąpić.

“Nie obchodzi nas, co myślą ludzie na Wschodzie czy Zachodzie. To jest kwestia bezpieczeństwa energetycznego, obecnie fizycznie nie ma możliwości utrzymania gospodarki bez rosyjskiej ropy” – stwierdził szef węgierskiego MSZ.

Portal Politico, powołując się na anonimowe źródła unijne, poinformował, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przedstawić dziś szósty pakiet sankcji wymierzonych w Rosję, których głównym punktem będzie rezygnacja z importu rosyjskiej ropy. KE prawdopodobnie zaproponuje okresy przejściowe dla Węgier i Słowacji ze względu na stopień, w jakim te dwa kraje są uzależnione od rosyjskiej ropy i trudności, jakie napotykają w znalezieniu alternatywnych dostaw. KE chce oddalić w ten sposób groźbę weta ze strony Budapesztu lub Bratysławy.

/niezalezna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!