Wiadomości

Węglarczyk: Francuzi zawsze trzymali swoje media z dala od innych, ale oni mogą

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Francuzi zawsze trzymali swoje media z dala od innych, bo uważają swoją kulturę za wyjątkową” – pisze dyrektor Onetu Bartosz Węglarczyk z Onetu, komentując projekt nowelizacji ustawy medialnej. Równocześnie przekonuje, dlaczego Francuzi mogą mieć takie prawo, a Polacy nie.

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Zdaniem niektórych dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że nowelizacja ustawy będzie rozpatrywana przez posłów wraz z poprawkami zgłoszonymi m.in. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Müller podkreślił, że ustawa medialna nie stanowi ataku na wolność mediów w naszym kraju.

– My regulujemy przepisy w dokładnie taki sam sposób, jak funkcjonują chociażby w Austrii. To są realia, które obowiązują w innych państwach Unii Europejskiej, we Francji podobnie. Bo jeżeli się wprowadza obowiązki kapitałowe, regulacyjne, one zawsze działają na przyszłość – mówił rzecznik rządu.

Do słów Müllera odniósł się pracownik Onetu Bartosz Węglarczyk. Według niego „podane przez rzecznika rządu przykłady Austrii i Francji jako krajów, gdzie obowiązuje lex TVN, są mylące”. Dalej przyznaje jednak, że Francja „jako jedyny kraj UE nie pozwala firmom spoza UE inwestować w naziemną TV”.

W kolejnym wpisie Węglarczyk dodaje, że „Francuzi zawsze trzymali swoje media z dala od innych, bo uważają swoją kulturę za wyjątkową”. „Trzymali się też z dala od USA. Mogą, bo leżą w troszkę innym miejscu Europy niż my. My nie możemy tak działać. Odrywanie się od USA jest dramatycznym działaniem na szkodę Polski” – stwierdził.

Odpowiedział mu Człowiek Bóbr:

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!