Europa Wiadomości

Węgierski rząd postanowił przeznaczyć 300 mln euro na pomoc dla rodaków zamieszkujących Rumunię

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl węgierski rząd zapowiada kolejną fazę programu na rzecz rozwoju gospodarczego w Siedmiogrodzie, ukierunkowanego na wspieranie tamtejszych Węgrów, szczególnie rolników i hodowców.

W miniony weekend podczas swojej wizyty w Dumbravioara (Sáromberke), niedużej miejscowości w Siedmiogrodzie, w której ponad 90 proc. mieszkańców stanowią Węgrzy, sekretarz stanu Levente Magyar zapowiedział kolejną fazę rządowego Transylwańskiego Programu Rozwoju Gospodarczego.

Magyar wziął udział w otwarciu targów rolniczych. W swoim wystąpieniu powiedział, że w ramach wspomnianego programu, finansowego przez państwo węgierskiej, w ciągu najbliższych dwóch lat na inwestycje ma zostać przeznaczone około 300 mln euro. Ma to dotyczyć dotacji ze strony państwa, kredytów oraz samofinansowania. Program jest ukierunkowany na wsparcie węgierskich rolników i hodowców z Rumunii i ma przyczynić się do jego rozwoju w regionie. Zdaniem ministra, realną szansę na uzyskanie wsparcia ma każdy, kto będzie się o nie ubiegać.

Rolnicy będą mogli otrzymać granty w wysokości do 15 tys. euro na zakup zwierząt hodowlanych, roślin uprawnych i odpowiednich maszyn rolniczych. Ponadto, program ten jest połączony z innym, uruchomionym w końcu 2018 roku, który dotyczy wspierania budowy kilkudziesięciu zakładów przetwórczych sektora rolnego w regionie.

Plany Budapesztu pozytywnie ocenił Hunor Kelemen, przewodniczący Demokratycznego Związku Węgrów w Rumunii, partii politycznej reprezentującej mniejszość węgierską. Kelemen powiedział, że węgierski program wsparcia gospodarczego tworzy nowe miejsca pracy, zwiększa konkurencyjność rolników i przeciera szlaki dostępu na rynki.

300 mln euro zapowiadanych inwestycji we wsparcie Węgrów z Siedmiogrodu to równowartość 1,293 mld zł. Dla porównania, łączne roczne wsparcie ze strony państwa polskiego na wsparcie Polaków i polskości na Kresach w latach 2015-2016, wyniosło szacunkowo 129,2 mln zł. Według szacunków Kresy.pl, było to odpowiednio 34 mln zł i 43,7 mln zł; w 2017 roku było to 51,5 mln zł.

Jak to wpłynie na relacje Węgiersko-Rumuńskie? Czekamy na wasze komentarze.

Źródło:kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!