Europa Wiadomości

Węgierski minister spraw zagranicznych: “Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Węgry nie zostały wciągnięte w wojnę”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl szef węgierskiej dyplomacji wytłumaczył Wołodymyrowi Zełenskiemu, dlaczego Węgry nie zamierzają przepuszczać dostaw broni dla Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto skomentował w piątek na swoim oficjalnym profilu na Facebooku wezwania Wołodymyra Zełenskiego skierowane do Węgier w sprawie dostarczania broni Ukrainie oraz zrezygnowania z rosyjskiego gazu.

Szijjarto wyraził zrozumienie, że dla Zełenskiego najważniejsze jest dobro Ukrainy i Ukraińców, ale zaznaczył, że dla węgierskich władz najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgier.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby Węgry nie zostały wciągnięte w wojnę, więc nie pozwolimy na dostarczanie broni przez nasze terytorium. Te dostawy byłyby celem wojskowym podlegającym zniszczeniu a my nie chcemy ryzykować życie i bezpieczeństwo narodu węgierskiego” – napisał Szijjarto.

Węgierskie władze nie zamierzają także rezygnować z importu rosyjskich surowców energetycznych, ponieważ, jak wskazał szef węgierskiej dyplomacji, oznaczałoby to, że Węgrzy zapłacą wysoką cenę za wojnę na Ukrainie.

„Wstrzymanie dostaw gazu ziemnego i ropy z Rosji uniemożliwi dostawy energii na Węgry, a jednocześnie doprowadzi do gwałtownego wzrostu kosztów. Dlatego wciąż nie popieramy rozszerzenia sankcji na dostawy energii” – napisał minister spraw zagranicznych Węgier.

Jego zdaniem Węgry powinny „trzymać się z dala od tej wojny”.

W swoim czwartkowym wystąpieniu w formacie wideo podczas szczytu NATO w Brukseli Wołodymyr Zełenski w ostry sposób zwrócił się do premiera Węgier Viktora Orbana wzywając go do przepuszczania dostaw broni przez terytorium Węgier i zgody na energetyczne embargo wobec Rosji. „Viktor, czy wiesz, co dzieje się w Mariupolu? Masowe zabójstwa mogą wydarzyć się także we współczesnym świecie, bo co robią dziś Rosjanie? A ty się wahasz, czy być za sankcjami czy nie być za nimi? Czy przepuszczać broń dla Ukrainy czy może nie? Czy handlować z Rosją czy nie handlować? Nie ma czasu na wahanie. To czas decyzji. (…) Wierzymy w twój naród. Wierzymy, że w decydującej chwili będziecie z nami” – powiedział ukraiński prezydent.

Autor: Krzysztof Janiga
Źródło: kresy.pl

Dodajmy, iż wydaje się, że postawa Węgier jest korzystna nie tylko dla Rosji, ale także wpisuje się w długofalowe cele Niemiec i Francji:

Niemcy i Francja nie ustają w wysiłkach na rzecz ograniczania suwerenności mniejszych państw UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!