Świat Wiadomości

Według kanadyjskich naukowców gra w “zbijaka” jest symbolem ucisku…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Popularna gra w „dwa ognie”, która polega na wzajemnym „zbijaniu się”, tzn. na uderzaniu piłką w osoby będące w drużynie przeciwnej jest narzędziem „ucisku” i jest całkowicie nieprzydatna dla rozwoju uprzejmych i łagodnych dzieci, które staną się w przyszłości „przyzwoitymi obywatelami liberalnej demokracji”.

Takie krytyczne tezy wobec tej i innych zabaw dziecięcych formułują naukowcy z Kanady, obradujący od 1 do 7 czerwca w Vancouver na dorocznym Kongresie Nauk Humanistycznych i Społecznych. Uważają, że negatywne wyróżnianie jednego uczestnika, często najwolniejszego dziecka, jest “nieludzkie”.

„Zdobądź flagę” to zabawa, w której gracze dzielą się na dwie (czasami więcej) drużyny (nawet po jednym zawodniku na drużynę, ale zazwyczaj jest ich więcej) i mają swoje bazy. W każdej bazie jest flaga. Drużyna zdobywa punkt wtedy, gdy zabierze flagę z bazy wroga i zaniesie ją do swojej bazy. Zazwyczaj należy donieść ją do swojej flagi, znajdującej się w wyznaczonym dla niej miejscu i nie można tego zrobić, jeśli flaga ta jest w posiadaniu przeciwnika bądź znajduje się gdzieś na planszy. Wygrywa drużyna, która zdobędzie określoną liczbę punktów lub będzie miała więcej punktów po upływie czasu przeznaczonego na rozgrywkę. Ta gra z kolei jest “militarystyczna”.

Brytyjski Buldog to gra, w której najczęściej jeden lub dwóch graczy jest wybieranych jako „buldogi”. Celem gry jest bieganie od jednego końca pola gry do drugiego i uniknięcie przez innych uczestników złapania . Kiedy gracz zostaje złapany, sam staje się “buldogiem”. Zwycięzcą jest ostatni gracz, który nie dał sie pochwycić. Nazwa tej gry, odnosząca się do stereotypowego obrazu Brytyjczyka w okresie sukcesów Imperium, ma “oczywiste szowinistyczne odniesienia kolonialne”.

Dziennik “Calgary Herald” przytacza wypowiedź krytyka “dwóch ogni”, profesora pedagogiki z University of British Columbia. Zdaniem prof. Butlera, gra ta umacnia „marginalizację, bezsilność i bezradność osób postrzeganych jako słabsze jednostki dzięki ćwiczeniu przemocy i dominacji przez tych, którzy są uważani za silniejszych”.

Za niedługo strzelanie gola drużynie przeciwnej będzie odbierane jako opresja…

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!