Polska Wiadomości

Według Hartmana w 1920 to Polacy napadli na Rosję…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal pch24.pl lewicowy filozof prof. Jan Hartman jest zdania, że Bitwa Warszawska 1920 roku jest konsekwencją napadu Polaków na Rosję. Skandaliczny wpis filozofa, obarczający Polaków winą za wojnę z bolszewikami, spotkał się ze zdecydowaną reakcją historyków i internautów.

„W sprawie wojny z bolszewicką Rosją w 1920 r. to tylko chciałem nieśmiało przypomnieć, że to Polacy napadli na Rosję, a nie odwrotnie. Mieliśmy niezbyt mądry obyczaj rajdów na wschód, a potem się oburzaliśmy, że zabory, że inwazje. Trza w domu siedzieć” – napisał na Twitterze prof. Jan Hartman. Prywatna interpretacja historyczna lewicowego filozofa to aberracja, która wywołała falę komentarzy internautów, zarzucających prof. Hartmanowi fałszowanie historii.

Głos w sprawie zabrał również prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Biura Wojskowego Biura Historycznego. Zaapelował on, aby wszystkie media, ponad podziałami, zaprzestały cytowania prof. Hartmana i zapraszania go do programów. „Apeluję to wszystkich mediów – w tym internetowych, o porozumienie ponad podziałami by bojkotować, nie zapraszać i nie cytować Jana Hartmana po tym co napisał dziś o agresji sowieckiej na Polskę i wojnie 1920 r. Proszę Was zróbcie to ze względu na ofiarę życia obrońców Ojczyzny” – napisał historyk.

W podobnym, krytycznym tonie wypowiadali się również internauci, który podkreślali, że Bitwa Warszawska 1920 roku była w istocie efektem ataku sowieckiej Rosji na Rzeczpospolitą. Podkreślano, że była to 18 najważniejsza bitwa w dziejach świata, która uniemożliwiła rozprzestrzenienie się komunistycznej ideologii na całą Europę, a Polacy wykazali się w niej wielkim bohaterstwem.

Co jednak ciekawe, niektórzy lewicowi sympatycy prof. Hartmana wspierali go i w irracjonalny sposób próbowali bronić jego wypowiedzi. Przykładem może być absurdalny wpis użytkownika „M@c!ej Kieli$z(zyk”, który stwierdził: „ja tylko dodam, ze gdyby Armia Czerwona doszła wtedy do Berlina to nie byłoby Hitlera i innych prawicowych dyktatur w Europie i nie byłoby Holocaustu gdyby Stalin zajął Berlin i Warszawę w 1920 r. Tak więc nie wiem co tu świętować” – napisał.

Po prostu brak słów…

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!