Europa Wiadomości

Według francuskiej telewizji Ukraina jest “na skraju upadku”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Według francuskiej telewizji Ukraina jest “na skraju upadku”
Jak podaje portal nczas.com rosyjska dezinformacja, może własne projekcje (Francja od początku spodziewała się szybkiego końca wojny), a być może jest coś na rzeczy? Francuska TV BFM powołuje się na raporty wywiadu i twierdzi, że „Ukraina jest na skraju upadku, a NATO osłabione” i „zasada muszkieterów″ przestanie niektóre kraje chronić.

Raport wywiadu państwa zachodniego ma oceniać, że „Ukraina może wkrótce ulec poważnej ofensywie rosyjskiej”. Wskazuje też na ryzyko, że Władimir Putin może teraz zaatakować kolejny kraj bez reakcji wojskowej NATO.

O ile od początku konfliktu skuteczność ukraińskiego ruchu oporu zaskakiwała, to raport wywiadowczy „z kraju NATO”, którego treść ujawnia w poniedziałek 14 marca BFM TV, twierdzi, że siły ukraińskie są na wyczerpaniu.

Uważa też, że sojusz atlantycki jest już tak osłabiony przez obecny kryzys, że zagraża to innym krajom, z którymi Rosja ma zatargi. Raport twierdzi, że armia rosyjska wydaje się przygotowywać wielką ofensywę przeciwko kilku miastom, w tym wobec Kijowa. Zachodnia część Ukrainy, dotychczas raczej oszczędzana, także będzie coraz mocniej celem rosyjskich rakiet.

Raport twierdzi, że należy się spodziewać przerwania komunikacji na Ukrainie i cyberataków. Nie wyklucza, że Moskwa użyje broni chemicznej na obszarach, gdzie miałaby trudności z zajęciem tych miejsc konwencjonalnymi środkami. Raport wyklucza jednak ryzyko celowo wywołanej w Czarnobylu katastrofy nuklearnej, która miałaby mieć zbyt duże konsekwencje dla terytorium Rosji.

Inne kraje i to należące do NATO mogą być zaatakowane w ciągu roku – dodaje BFM. Raport wskazuje tu na konsekwencje stanowiska NATO, które szybko wykluczyło możliwość wsparcia Ukrainy, a w szczególności na odmowę ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Dla autorów raportu, to sygnał dla Władimira Putina, że w przypadku ofensywy przeciwko kolejnym państwom, takim jak Gruzja, Mołdawia czy nawet kraje bałtyckie, nie spotka się z bezpośrednią odpowiedzią militarną.

Kto mówi prawdę?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!