Wiadomości

Według CBA władze Poznania zaniżyły wartość działki sprzedanej prywatnemu inwestorowi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Delegatura CBA w Poznaniu złożyła do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw w związku ze sprzedażą po zaniżonej cenie działki, na której do niedawna mieścił się dworzec PKS.

Prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 3,2 ha, położonej w Poznaniu przy ul. Matyi 1 nabyła spółka A17 związana z firmą budowlaną Skanska. Według CBA doszło do wyrządzenia szkody w majątku PKS (której jedynym akcjonariuszem jest miasto Poznań) w Poznaniu S.A. w wysokości nie mniejszej niż 9,3 mln zł.

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wszczęła śledztwo w sprawie m.in. wyrządzenia w majątku poznańskiej spółki komunikacyjnej szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i niedopełnienia obowiązków w trakcie nadzoru nad procedurą sprzedaży.

Agenci CBA zabezpieczają dziś dokumentację i korespondencję między podmiotami zaangażowanymi w sprzedaż tej nieruchomości – w biurach Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Poznaniu, Urzędzie Miasta Poznania przy Placu Kolegiackim i w Biurze Nadzoru Właścicielskiego urzędu przy ul. Gronowej.

Funkcjonariusze CBA skonfiskowali także dokumenty w siedzibie warszawskiej firmy świadczącej usługi doradcze na rynku nieruchomości komercyjnych i w jednej z poznańskich kancelarii rzeczoznawców majątkowych.

Według ustaleń poznańskich agentów CBA nieprawidłowości w sprzedaży nieruchomości prowadzonej w latach 2015-17 polegały m.in. na odstąpieniu przez PKS w Poznaniu S.A. od przeprowadzenia otwartej procedury przetargowej dotyczącej zbycia działki i na zaakceptowaniu przy tym ceny nieruchomości na poziomie 63,5 mln zł podczas gdy w aktualnych operatach szacunkowych sporządzonych przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, łączna wartość nieruchomości określona została na poziomie 72,8 mln zł.

Czytaj też:

Totalny odlot tęczowego prezydenta Poznania

/CBA/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!