Polska Wiadomości

We wrocławskim szpitalu pierwszy raz w Polsce udało się pozbyć nowotworu przy użyciu lasera

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal dobrewiadomosci.net.pl w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu po raz pierwszy w Polsce zastosowano Echolaser. Urządzenie za pomocą wiązki laserowej wypala łagodne guzy, także nowotworowe. Na razie jednak nie będzie stosowane w stolicy Dolnego Śląska na stałe.

Urządzenie jest połączeniem lasera i ultrasonografu. Do organizmu pacjenta wprowadza się od jednej do czterech igieł o grubości 0,3 milimetra. Dzięki temu Echolaser jest bardzo precyzyjny.

  • Energia transmitowana przez to urządzenie to 1064 mikrometry. Jest to energia, której nie pochłaniają hemoglobina i woda. Cała przekazywana jest na niszczenie tkanki guza – wyjaśnia profesor Wojciech Witkiewicz, dyrektor szpitala.

Eksperymentalnemu zabiegowi poddano troje pacjentów. Między innymi panią Barbarę, cierpiącą na raka wątroby.

  • Dostali się gdzieś pomiędzy żebrami. Nie jest to bolesne. Ukłucie boli, bo zawsze boli jak się dostaje zastrzyk. Jest dobrze. To nie jest to, co klasyczna operacja – zapewnia pani Barbara.

Na razie jednak Echolaser nie jest dostępny w Polsce. Sprzęt przywieźli do Wrocławia chirurdzy z Włoch, którzy używają go na co dzień. W Polsce urządzenie nie zostało jeszcze dopuszczone do użytku przez Agencję Technologii Medycznych.

W dodatku Echolaser nie jest tanim urządzeniem. Ten, który do Wrocławia przyjechał z włoskimi chirurgami kosztuje ponad 800 tysięcy złotych. Urzędnicy zapewniają, że jeśli tylko będzie można stosować taki sprzęt w Polsce, z pewnością go kupimy.

  • To będzie wspólna decyzja. Jeśli uznamy, że to jest ten czas, to zrobimy wszystko, żeby taki sprzęt znalazł się w szpitalu. To jest kwestia przeszkolenia, możliwości przeprowadzania operacji. Wiele czynników będzie się na to składać – tłumaczy Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Co o tym myślicie? Czy to kolejny krok w długiej drodze do całkowitego wyeliminowania raka?

Źródło: wiadomosci.net.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!