Polska Wiadomości

We Wrocławiu rozbito grupę przestępcza zajmującą się wyłudzaniem podatku VAT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko Alexowi Ch., obywatelowi Izraela i Ukrainy. Mężczyzna stał na czele gangu zajmującego się wyłudzaniem podatku VAT.

Oskarżonemu zarzucono kierowanie od maja do grudnia 2014 roku zorganizowaną grupą przestępczą liczącą łącznie 7 osób. Miała ona na celu popełnianie przestępstw w postaci wyłudzania podatku VAT oraz prania brudnych pieniędzy polegającego na przekazywaniu poza granice kraju środków finansowych pochodzących z przestępstw skarbowych, poprzez ich transfer na rachunki bankowe podmiotów zagranicznych wykorzystywanych na potrzeby łańcucha podmiotów zaangażowanych w mechanizm przestępczy, w tym spółek mających siedzibę na Seszelach oraz na Cyprze. Grupa kierowana przez Alexa Ch. zajmowała się także oszustwami podatkowymi.

Łączna kwota narażenia na uszczuplenie należności skarbowych od spółek nieformalnie kontrolowanych przez Alexa Ch. w postaci podatku VAT wynosiła prawie 32 miliony złotych.

Grupa kierowana przez Alexa Ch. działała nie tylko w Polsce, ale także wykorzystywała szereg podmiotów działających na terenie: Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Niemiec i Węgier.

Oskarżony Alex Ch. poszukiwany był na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Został on wydany stronie polskiej w grudniu 2017 roku przez Konfederację Szwajcarską w drodze ekstradycji. Od tego czasu przebywa on w tymczasowym areszcie.

Źródło: medianarodowe.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!