Wiadomości

We Włoszech parlamentarzyści podjęli głodówkę, by przeforsować ustawę o nadaniu włoskiego obywatelstwa dzieciom imigrantom

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trudno o rzecz bardziej kuriozalną – oto część włoskich parlamentarzystów chce zmusić innych parlamentarzystów, by zagłosowali za projektem ustawy, z której treścią się nie zgadzają, i w związku z tym postanowiła nie jeść.

Kiedyś popularne było powiedzenie: „Na złość babci odmrożę sobie uszy”. Najwyraźniej podobnie rozumuje owych 38 parlamentarzystów, którzy za nic mają demokratyczne procedury, za to postanowili zastosować tego rodzaju szantaż. Do protestu przyłączyła się część środowiska nauczycielskiego.

Projekt ustawy przyjęty został w zeszłym roku w Izbie Deputowanych. Miała być procedowana we wrześniu w senacie. Jednak jej zwolennicy z rządzącej lewicowej Partii Demokratycznej wycofali głosowanie z kalendarza, bo nie uzyskałaby większości.

Gdyby ustawa zostałaby przyjęta, 800 tysięcy dzieci imigrantów otrzymałaby obywatelstwo włoskie. Jej zwolennicy na 13 października zapowiadają masową demonstrację pod Izbą Deputowanych z udziałem młodzieży szkolnej. Przeciwnicy uważają, że przyznanie obywatelstwa nie powinno być automatyczne. Z sondaży wynika, że ponad 60 procent Włochów jest tego samego zdania.

Komentatorzy wskazują, że odłożenie głosowania w senacie ma związek z wyborami, które odbędą się na wiosnę.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!