Europa Wiadomości Wiara

We francuskim mieście zgodnie z orzeczeniem sądu zostanie usunięty pomnik Matki Boskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuski sąd nakazał usunięcie figury Matki Bożej, która znajduje się w parku we francuskiej gminie Publier, nieopodal  słynnego uzdrowiska w Évian. Polacy-katolicy mieszkający we Francji są oburzeni.

Doktryna świeckiego państwa traktowana jest w republikańskiej Francji jako nienaruszalna.   – „To zwycięstwo laicyzmu. Teraz burmistrz musi usunąć pomnik. To będzie piękny przykład dla młodzieży. Zadajemy sobie pytanie, czy religia katolicka jest w ogóle do pogodzenia z republiką”
— triumfują przedstawiciele jednego z masońskich stowarzyszeń, o czym informują polonijne media.

Posąg Matki Bożej stoi na wzgórzu nad Jeziorem Lemańskim  od 2011 r. Sąd Administracyjny w Grenoble powołał się na obowiązującą od 1905 r. we Francji zasadę rozdziału państwa od Kościoła katolickiego i stwierdził, że gmina nie miała prawa wydać pozwolenia na budowę monumentu.

– „To wszystko poszło za daleko” – opiniuje znany ze swoich lewicowych poglądów burmistrz, którego nazwisko „Lacroix” oznacza „krzyż”, a on sam mówi o sobie, że jest „wolnomyślicielem” oraz socjalistą. W uzasadnieniu  Sąd Administracyjny podał, że figura  matki Boskiej  „godzi w świeckość” miejsca.

Decyzją sądu bardzo rozczarowany jest proboszcz Robert Colloud. To on wraz z burmistrzem zainicjowali budowę pomnika, a jego powstanie było wynikiem szerokiego konsensusu różnych środowisk. Ale nie wszyscy masoni i socjaliści myśleli tak jak burmistrz Lacroix.

To właśnie oni zaskarżyli ustawienie figury Matki Bożej, twierdząc, iż, przeszkadza ona przechodzącym przez park niechrześcijanom. Sąd przyznał im rację.

Źródło: prawy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!