Europa Wiadomości

We Francji zdewastowano pomnik upamiętniający ofiary rzezi Ormian

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl nieznani sprawcy sprofanowali i zniszczyli Narodowy Memoriał Upamiętniający Ludobójstwo Ormian we francuskim Décines-Charpieu na przedmieściach Lyonu. Zarówno na pomniku, jak i na budynku obok pojawiły się hasła obrażające Ormian.

Niektóre elementy pomnika zostały zniszczone. Nocą albo tuż nad ranem pojawiły się też inicjały tureckiego prezydenta: R.T.E. (Recep Tayyip Erdogan) oraz napis spray’em: „szare wilki”.

O haniebnym wydarzeniu w Décines powiadomiona została prokuratura. Adwokat francuskich Ormian Nairi Zandurian powiedział, że „wojna w Górskim Karabachu wyszła daleko poza jego obszar docierając nawet do Francji”.

– Musimy zrobić wszystko, by ten konflikt jak najszybciej zatrzymać. Także tu, na francuskiej ziemi – oświadczył adwokat.

Z kolei w wydanym przez CDCA (Komitet Obrony Kwestii Ormiańskiej) oświadczeniu czytamy, że to, co stało się w małym francuskim miasteczku „jest częścią zakrojonych na szeroką skalę akcji mających na celu terroryzowanie i zastraszanie Francuzów o pochodzeniu ormiańskim”.

Mer miasteczka Décines w wydanym krótko po profanacji memoriału oświadczeniu poinformowała, że jego ochroną zajmie się francuska armia. „Mamy nadzieję, że do tych haniebnych wydarzeń odniesie się konsul turecki w Lyonie, z jednej strony potępiając sprawców, z drugiej wzywając do uspokojenia nastrojów” – oświadczyła mer miasteczka.

Co o tym myślicie?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!