Wiadomości

We Francji powróci obowiązkowa służba wojskowa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w piątek przywrócenie powszechnego obowiązku wojskowego, zniesionego przed 20 laty. W przemówieniu wygłoszonym w bazie marynarki wojennej w Tulonie zadeklarował też zwiększenie wydatków na obronność.

W ramach obowiązku wojskowego każdego roku 600 tys. kobiet i mężczyzn w wieku 18-21 lat odbywać będzie jednomiesięczną służbę, na co przeznaczony będzie osobny budżet. Sprawami organizacyjnymi poboru zajmie się kilka ministerstw.

Wprowadzenie tego obowiązku było jedną z obietnic złożonych przez Macrona w trakcie kampanii wyborczej.

Prezydent zapowiedział też zwiększanie w bieżącym roku wydatków obronnych o 1,8 mld euro, do 34,2 mld euro. Obiecał, że wydatki te wzrosną do roku 2025 do 2 proc. produktu krajowego brutto, w porównaniu z dzisiejszymi 1,8 proc. PKB. Dodatkowe pieniądze przeznaczone będą m.in. na modernizację strategicznych sił jądrowych i usprawnienie wywiadu wojskowego.

Prezydent mówił też o zacieśnianiu współpracy z innymi państwami Unii Europejskiej, zwłaszcza z Niemcami i Wielką Brytanią. Macron nazwał ten plan „wysiłkiem” o charakterze „bezprecedensowym”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!