Gospodarka Wiadomości

Wbito pierwszą symboliczną łopatę pod budowę przekopu Mierzei Wiślanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kwestią kilku tygodni jest uzyskanie dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W miejscowości Nowy Świat koło Kątów Rybackich została dziś wbita symboliczna pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W wydarzeniu uczestniczyli prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Jarosław Kaczyński mówiąc o przekopie podkreślił, że „trwało to długo, przeszło 10 lat, ale to się już rozpoczyna”. Przyznał, że w stronę inwestycji „nawet dzisiaj przez część środków masowego przekazu” są formułowane zastrzeżenia, ale – jak dodał – „mamy pełne prawo zakończyć proces tyczenia”.

– Jeśli chodzi o inne dokumenty, których zatwierdzenie jest potrzebne do rozpoczęcia budowy, to wydaje się, że to jest kwestia najbliższych tygodni. Można powiedzieć, że się udało, bo kiedy budowa się rozpocznie, to będzie można powiedzieć, że ten kanał powstanie – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Z kolei minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że zakończył się etap wytyczania przebiegu kanału przez Mierzeję Wiślaną. Teraz rozpoczyna się etap uzyskania pozwolenia na budowę i ogłoszenie przetargu na wykonawcę inwestycji – dodał szef resortu.

– Dzisiaj mamy tę niezwykłe uroczystą okoliczność wkopania ostatniego słupka geodezyjnego, który wyznacza przebieg kanału przez Mierzeję Wiślaną. Jest on absolutnie zgodny z prawem, bo teren ten jest terenem Urzędu Morskiego, który może realizować tego typu działania jako przedinwestycyjne. Przed nami kolejny element, czyli pozwolenie na budowę i rozpoczęcie przetargu na wykonawstwo. Projekt jest już zakończony. Wiemy, gdzie będzie przebiegał ten kanał i możemy rozpocząć inwestycję – powiedział Marek Gróbarczyk.

Rząd PiS podkreślił, że przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury, a jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!